Özgür yazılım ya da libre yazılım; kullanıcıların yazılımı ve herhangi bir amaç için yazılımı çalıştırmalarının yanı sıra incelemelerini, değiştirmelerini ve dağıtmalarını sağlamak için yazılımı çalıştırmalarına izin veren şartlar altında dağıtılan bilgisayar yazılımıdır. Özgür yazılım bir özgürlük meselesidir, fiyat değil: Kullanıcılar - tek tek veya bilgisayar programcıları ile iş birliği içinde - programı elde etmek için ne kadar para ödendiğine bakılmaksızın özgür yazılımın kopyaları (onlardan kazanç sağlamak dâhil) ile istediklerini yapmakta özgürdürler. Bilgisayar programları; kullanıcılara (yalnızca geliştiriciye değil) ilk olarak nihai kontrol sağladıkları sürece özgür sayılırlar, böylece cihazlarının ne yapmak istediklerini kontrol etmelerine izin verilir.

Bir bilgisayar programını inceleme ve değiştirme hakkı, kaynak kodunun (değişiklik yapmak için tercih edilen biçim) bu programın kullanıcılarının kullanımına sunulmasını gerektirir. Buna genellikle “kaynak koduna erişim” veya “halka açık olma” denir ancak Özgür Yazlım Vakfı, bu terimlerle düşünmeyi önler çünkü kullanıcıların program dışı bir kopyasını kullanıcılarına verme yükümlülüğü (bir hakka karşı) olduğu izlenimini verebilir.

Özgür yazılım terimi geçmişte gevşek bir şekilde kullanılmış olmasına rağmen Richard Stallman; GNU Projesi’ni başlattığında 1983’te tartışılan anlama bağlama ve özgür yazılım hareketine başlamasıyla kredilendirildi - İşletim sistemine saygı göstermek ve bilgisayar korsanları arasında hesaplamanın ilk günlerinde yaygın olan iş birliği ruhunu yeniden canlandırmak.

Bağlam

Özgür yazılım bu nedenle farklıdır:

 • Microsoft Office, Google Dokümanlar, Sayfalar ve Slaytlar veya iWork gibi sahipli yazılımlar… Kullanıcılar kaynak kodlarını inceleyemez, değiştiremez ve paylaşamazlar.
 • Temel kullanım için ödeme gerektirmeyen sahipli bir yazılım kategorisi olan ücretsiz yazılım.

Telif hakkı kapsamındaki yazılımın özgür olması için yazarın yukarıda belirtilen hakları kullanıcılara verdiği bir yazılım lisansına sahip olması gerekir. Kamusal alandaki yazılım gibi telif hakkı yasası kapsamına girmeyen yazılım; kaynak kod da kamusal alanda olduğu veya kısıtlama olmaksızın kullanılabildiği sürece özgürdür.

Sahipli yazılım; kısıtlayıcı yazılım lisansları veya EULA’lar kullanır ve genellikle kullanıcılara kaynak kodu sağlamaz. Bu nedenle kullanıcıların yasal olarak veya teknik olarak yazılımı değiştirmeleri engellenir ve bu da güncelleme, yardım ve destek sağlamak için yayıncıya güvenmesine yol açar. (Ayrıca bkz. satıcıya bağımlılık ve terk edilmiş yazılım). Kullanıcılar çoğu zaman sahipli yazılımı tersine çeviremez, değiştiremez veya yeniden dağıtamaz. Telif hakkı yasasının ötesinde sözleşmeler ve kaynak kodunun eksikliği: Kullanıcıları, yazılım patentleri ve dijital haklar ynetimi (daha spesifik olarak tivoizasyon) gibi bir yazılım parçası üzerinde özgürlüğünü kullanmalarını engelleyen ek hilekârlıklar olabilir.

Özgür yazılımın kâr amaçlı, ticari bir faaliyet olabileceği ya da olamayacağı belirtilmelidir. Bazı özgür yazılımlar gönüllü bilgisayar programcıları tarafından geliştirilirken bazıları da şirketler tarafından geliştirilmiştir; hatta her ikisi tarafından bile.

Açık Kaynak İle Adlandırma ve Farklılıklar

Her iki tanım da neredeyse eş değer program şirketlerine atıfta bulunsa da Özgür Yazılım Vakfı; “açık kaynak yazılım” yerine “özgür yazılım” teriminin kullanılmasını önerir (1998’de belirtilen daha yeni bir vizyon) çünkü hedefler ve mesajlaşma oldukça farklıdır. “Açık kaynak” ve ilgili kampanya; çoğunlukla kullanıcı geliştirme ahlakını çok hafif ve hatta düşmanca çekerken kamu geliştirme modelinin tekniklerine ve işletmelere özgür yazılım pazarlamaya odaklanır. Stallman ayrıca özgür yazılımın pratik avantajlarını dikkate almanın kelepçelenmemenin pratik avantajlarını düşünmek gibi olduğunu, bir kişinin kelepçelenmenin kendi içinde istenmeyen olduğunu fark etmek için pratik sebepleri göz önüne almasının gerekli olmadığını belirtti.

FSF ayrıca “Açık Kaynak”ın ortak İngilizcede tam olarak bir anlamı olduğunu yani “kaynak koduna bakabileceğini” not eder. “Özgür Yazılım” teriminin iki farklı yoruma yol açabileceğini, en az birinin “Açık Kaynak” teriminin aksine amaçlanan anlamla tutarlı olduğunu belirtiyor. Avans sıfatı “libre” genellikle “free” kelimesinin İngilizce dilinde ve kamuya açık alan yazılımı olarak eski “özgür yazılım” kullanımındaki belirsizliğin önüne geçmek için kullanılır. Gratis‘e karşı libre‘yi görün.

Tanım ve Dört Özgürlük

Özgür yazılımın ilk resmî tanımı Şubat 1986’da FSF tarafından yayımlanmıştır. Richard Stallman tarafından yazılan bu tanım bugün hâlâ korunmaktadır ve yazılımın bir kopyasını alan kişiler aşağıdaki dört özgürlüğe sahipse yazılımın özgür yazılım olduğunu belirtir. Numaralama yalnızca programlama dillerinde sıfır tabanlı numaralandırmanın ortak kullanımıyla ilgili bir parodi olarak değil, aynı zamanda “Özgürlük 0” listeye başlangıçta dâhil edilmediğinden ancak daha sonra listede ilk olarak çok önemli olduğu düşünüldüğü için sıfır ile başlar.

 • Özgürlük 0: Programı herhangi bir amaç için çalıştırma özgürlüğü.
 • Özgürlük 1: Programın nasıl çalıştığını anlama özgürlüğü ve istediğiniz gibi yapması için programı değiştirme.
 • Özgürlük 2: Komşunuza yardım edebilmeniz için yeniden dağıtma ve kopyalama özgürlüğü.
 • Özgürlük 3: Tüm topluluk yararına olacak şekilde programı geliştirme ve iyileştirmelerinizi (ve genel olarak değiştirilmiş sürümleri) halka sunma özgürlüğü.

Özgürlük 1 ve 3; kaynak kodunun kullanılmasını gerektirir çünkü kaynak kodu olmadan yazılımı incelemek ve değiştirmek, oldukça pratik olandan neredeyse imkânsız olana kadar değişebilir.

FreeBSD, OpenBSD ve NetBSD gibi BSD tabanlı işletim sistemleri; kendi resmî özgür yazılım tanımlarına sahip değillerdir. Bu sistemlerin kullanıcıları genellikle aynı yazılım kümesini kabul edilebilir buluyorlar ancak bazen copyleft’i kısıtlayıcı olarak görüyorlar. Genelde kaynak kodunu yasal olarak vermek zorunda kalmadan diğerlerinin yazılımı istedikleri gibi kullanmalarına izin veren müsamahakâr (permissive) özgür yazılım lisanslarını savunurlar. Görüşleri bu izin veren yaklaşımın daha özgür olduğu yönünde. Kerberos, X11 ve Apache yazılım lisansları; niyet ve uygulamada büyük ölçüde benzerdir.

Örnekler

İnternette binlerce özgür uygulama ve birçok işletim sistemi bulunmaktadır. Kullanıcılar bu uygulamaları çoğu Linux dağıtımında gelen bir paket yöneticisi ile kolayca indirebilir ve yükleyebilir. Özgür Yazılım Dizini, özgür yazılım paketlerinin geniş bir veri tabanını tutar. En iyi bilinen örneklerden bazıları Linux çekirdeği, BSD ve Linux işletim sistemleri, GNU Compiler Collection ve C kütüphanesi, MySQL ilişkisel veri tabanı, Apache web sunucusu ve Sendmail posta taşıma aracısı. Diğer etkili örnekler; Emacs metin editörü, GIMP raster çizim ve resim editörü, X Pencere Sistemi grafik görüntüleme sistemi, LibreOffice ofis paketi ve TeX ve LaTeX dizgi sistemleri.

Tarihçe

1950’lerden 1970’lerin başlarına kadar bilgisayar kullanıcılarının normalde kamuya açık yazılım olan özgür yazılımla ilgili yazılım özgürlüklerine sahip olmaları normaldi. Yazılım; bilgisayar kullanan kişiler ve insanların donanımlarını faydalı kılan yazılımları yaptıklarını memnuniyetle karşılayan donanım üreticileri tarafından yaygın olarak paylaşıldı. Kullanıcıların ve tedarikçilerin kuruluşları, örneğin; SHARE, yazılım değişimini kolaylaştırmak için kuruldu. Yazılım genellikle BASIC gibi yorumlanmış bir dilde yazıldığından kaynak kod bu programları kullanmak için dağıtılmıştır. Yazılım ayrıca bilgisayar dergilerinde (Creative Computing, SoftSide, Compute!, Byte vb.) ve en çok satan BASIC Computer Games gibi kitaplarda basılı kaynak kodu (Type-in ​​programı) olarak paylaıldı ve dağıtıldı. 1970’lerin başında resim değişti: Yazılım maliyetleri çarpıcı bir şekilde arttı, büyüyen bir yazılım endüstrisi donanım üreticisinin sağladığı yazılım ürünleri ile rekabet ediyordu (ücretsiz olarak donanım maliyetine dâhil edildi); yazılım geliri ve bazı müşterilerin kendi ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmesi için donanımsal ürün maliyetleri ile birlikte verilen “özgür” yazılım maliyetlerini istemiyorlardı. Amerika Birleşik Devletleri’nde IBM’ye 17 Ocak 1969’da başvuru yapan hükûmet, birlikte verilen yazılımın rekabet karşıtı olduğunu iddia etti. Bazı yazılımlar her zaman özgür olabilirken, bundan dolayı öncelikle satış için üretilen artan miktarda yazılım olacaktır. 1970’lerde ve 1980’lerin başında yazılım endüstrisi; bilgisayar kullanıcılarının uygun gördükleri yazılım uygulamalarını incelemelerini veya uyarlamalarını engellemek için teknik önlemleri (yalnızca bilgisayar programlarının ikili kopyalarını dağıtma gibi) kullanmaya başladı. 1980 yılında telif hakkı yasası bilgisayar programlarına genişletildi.

1983 yılında popüler Emacs programının orijinal yazarlarından biri olan ve uzun süredir MIT Yapay Zekâ Laboratuvarı’nda bilgisayar korsanları topluluğu olan Richard Stallman; GNU projesini açıkladı, amacı tamamen sahipli olmayan bir Unix uyumlu işletim sistemi üretmekti, bilgisayar dünyasını ve kullanıcılarını çevreleyen iklim değişikliğiyle uğraştığını söyledi. Projenin ilk açıklamasında ve amacında özellikle geleneksel bilgisayar korsanı etiğine doğrudan aykırı bir yasak olan potansiyel olarak kârlı geliştirme yazılımının özgür paylaşımını yasaklayan gizlilik anlaşmalarını ve kısıtlayıcı lisansları kabul etmesi istenmesine karşı muhalefetinin bir motivasyon olarak gösterdi. GNU işletim sistemi için yazılım geliştirme Ocak 1984’te başladı ve Özgür Yazılım Vakfı (FSF) Ekim 1985’te kuruldu. Herkese yazılım özgürlüğü sağlamak için tasarlanan özgür bir yazılım tanımı ve “telif feragatı (copyleft)” kavramı geliştirdi. Bazı yazılım dışı endüstriler, araştırma ve geliştirme süreçlerinde özgür yazılım geliştirmede kullanılan tekniklere benzer teknikler kullanmaya başlıyor: Örneğin; bilim adamları daha açık geliştirme süreçlerine bakıyorlar ve telif feragatlı (copyleft) lisanslar altında yayımlanan şartnamelerle mikroçipler gibi donanımlar geliştirilmeye başlanıyor (örneğin; OpenCores projesine bakınız). Creative Commons ve özgür kültür hareketi de özgür yazılım hareketinden büyük ölçüde etkilenmiştir.

1980’ler: GNU Projesinin Kuruluşu

1983 yılında MIT Yapay Zekâ Laboratuvarı’nda bilgisayar korsanları topluluğunun uzun süredir üyesi olan Richard Stallman; GNU projesini bilgisayar endüstrisindeki ve kullanıcılarındaki kültür değişiminin etkisinden dolayı sinirlendiğini söyleyerek açıkladı. GNU işletim sistemi için yazılım geliştirme Ocak 1984’te başladı ve Özgür Yazılım Vakfı (FSF) Ekim 1985’te kuruldu. Mart 1985’te GNU Bildirisi başlıklı projeyi ve hedeflerini anlatan bir makale yayınlandı. Bildiri; GNU felsefesinin Özgür Yazılım Tanımı’nın ve “telif feragatı (copyleft)” fikirlerinin önemli bir açıklamasını içeriyordu.

1990’lar: Linux Çekirdeğinin Yayımlanması

Linus Torvalds tarafından başlatılan Linux çekirdeği, 1991 yılında özgürce değiştirilebilir kaynak kodu olarak piyasaya sürüldü. İlk lisans, sahipli bir yazılım lisansıydı. Bununla birlikte Şubat 1992’deki 0.12 versiyonuyla projeyi GNU Genel Kamu Lisansı altında bıraktı. Unix’e benzer şekilde Torvalds’ın çekirdeği gönüllü programcıların dikkatini çekti. FreeBSD ve NetBSD (her ikisi de 386BSD’den türetilmiştir), USL v. BSDi davası 1993’te mahkemeye başvurulmadan uzlaşılınca özgür yazılım olarak yayımlanmıştır. OpenBSD, 1995 yılında NetBSD’den çatallandı. Ayrıca 1995 yılında Apache olarak adlandırılan Apache HTTP Sunucusu, Apache Lisansı 1.0 altında yayımlandı.

Lisanslama

Tüm özgür yazılım lisansları, kullanıcılara yukarıda tartışılan tüm özgürlükleri vermelidir. Ancak uygulamaların lisansları uyumlu olmadıkça lisans tekniklerinden dolayı programları kaynak kodunu karıştırarak veya ikili dosyaları doğrudan bağlayarak birleştirmek sorunludur. Dolaylı olarak birbirine bağlı programlar bu sorunu önleyebilir.

Özgür yazılımın büyük bir kısmı küçük bir lisans setine girmektedir. Bu lisansların en popüler olanları:

 • MIT Lisansı
 • GNU Genel Kamu Lisansı v2
 • Apache Lisansı
 • GNU Genel Kamu Lisansı v3
 • BSD Lisansı
 • GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı
 • Mozilla Kamu Lisansı (MPL)
 • Eclipse Kamu Lisansı

Özgür Yazılım Vakfı ve Open Source Initiative, sırasıyla kendi özgür yazılım ve açık kaynak yazılım tanımlarına uyduğunu buldukları lisans listelerini yayımlar:

FSF listesi kuralcı değildir: FSF’nin duymadığı veya hakkında yazmak için yeterince önemli olduğu düşünülen özgür yazılım lisansları bulunabilir. Bu nedenle bir lisansın FSF listesinde olmayıp özgür olması mümkündür. OSI listesi yalnızca gönderilmiş, dikkate alınmış ve onaylanmış lisansları listeler. Tüm açık kaynak lisansların resmî olarak açık kaynak yazılm olarak tanınması için Açık Kaynak Tanımı’na uyması gerekir. Öte yandan özgür yazılım resmî olarak tanınmaya dayanmayan daha resmî olmayan bir sınıflandırmadır. Bununla birlikte lisanslar kapsamında lisanslanan ve Özgür Yazılım Tanımı’na uymayan yazılım haklı olarak özgür yazılım olarak kabul edilemez.

Bu iki kuruluşun yanı sıra Debian projesi, belirli lisansların Debian Özgür Yazılım Yönergeleri’ne uyup uymadığı konusunda yararlı tavsiyeler vermek için bazıları tarafından görülür. Debian onaylı lisansların bir listesini yayımlamamaktadır, bu nedenle kararlarının hangi yazılımlara kendi yazılım arşivlerine girdiklerini kontrol ederek izlenmesi gerekir. Bu Debian web sitesinde özetlenmiştir.

FSF kurallarına uygun olduğu bildirilen bir lisansın Açık Kaynak Tanımı’nı da karşılamaması nadirdir ancak bunun tam olarak doğru olması gerekmez (örneğin; NASA Açık Kaynak Sözleşmesi, OSI onaylı bir lisanstır ancak FSF’ye göre özgür değildir).

Farklı özgür yazılım kategorileri vardır.

 • Kamu malı yazılım: Telif hakkı süresi dolmuş, eserin telif hakkı yoktur (1988’den önce telif hakkı bildirilmeksizin yayınlanmıştır) veya yazar bir feragatnâme ifadesiyle (bunun mümkün olduğu ülkelerde) yazılımı kamuya açık olarak yayımlamıştır. Kamu malı yazılımlar telif hakkı korumasına sahip olmadığından, sahipli veya özgür olsun, herhangi bir çalışmaya özgürce dâhil edilebilir. FSF, CC0 kamu malı adanmışlığını bu amaç için önermektedir.
 • BSD tarzı olarak da adlandırılan müsamahakâr (permissive) lisanslar, BSD işletim sistemleriyle birlikte dağıtılan yazılımların çoğuna uygulandıkları için: Bu lisanslar, dağıtım konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmadığından copyfree olarak da bilinir. Yazar; yalnızca garantiyi reddetmek için telif hakkını saklı tutar ve değiştirilmiş eserlerin uygun şekilde atfedilmesini gerektirir ve kapalı kaynak kodlu olanlar dâhil yeniden dağıtıma ve her türlü değişikliğe izin verir. Bu anlamda müsamahakâr (permissive) bir lisans, sınırlı yazılım geliştirme maliyetini azaltarak özgür olmayan yazılım oluşturma konusunda bir teşvik sağlar. Bu, yazılım özgürlüğü ruhuyla uyumlu olmadığı için birçok kişi müsamahakâr (permissive) lisansların telif feragatlı (copyleft) lisanslarından daha az özgür olduğunu düşünüyor.
 • Telif feragatlı (copyleft) lisanslar, GNU Genel Kamu Lisansı en belirgin olanıdır: Yazar; telif hakkını saklı tutar ve tüm bu yeniden dağıtımın aynı lisans altında lisanslanması sınırlaması altında yeniden dağıtımına izin verir. Başkaları tarafından yapılan eklemeler ve modifikasyonlar, orijinal lisanslı ürünün bir parçası ile birlikte dağıtıldıklarında aynı “telif feragatlı (copyleft)” lisans altında da lisanslanmalıdır. Bu aynı zamanda viral, koruyucu veya karşılıklı lisans olarak da bilinir. Dağıtım kısıtlaması nedeniyle herkes bu tür bir lisansı özgür olarak kabul etmemektedir.

Güvenlik ve Güvenilirlik

Özgür yazılımın güvenlii konusunda sahipli yazılıma nazaran tartışmalar yaşanıyor, bu da büyük bir sorun gizlilik yoluyla güvenlik. Bilgisayar güvenliğinde popüler bir kantitatif test, bilinen yamalanmamış güvenlik hatalarının göreceli sayımını kullanmaktır. Genel olarak bu yöntemin kullanıcıları, bilinen güvenlik kusurları için en azından bir düzeltme mevcut olana kadar düzeltmeleri olmayan ürünlerden kaçınmalarını önermektedir.

Özgür yazılım savunucuları; kaynak kodlarının erişilebilir olması ve topluluklarının hangi sorunların var olduğu konusunda daha fazla öne çıkması nedeniyle (bu “Açıklama Yoluyla Güvenlik [Security Through Disclosure]” olarak adlandırılır) ve sahipli yazılım sistemleri, özgür program kullanıcıları gibi daha az şanslı olan haklarından mahrum bırakma gibi açıklanmayan toplumsal dezavantajlara sahip olabilir. Kullanıcılar kaynak kodunu analiz edip izleyebildiklerinden ticari kısıtlamaları olmayan pek çok kişi kodu inceleyebilir ve bir şirketin uygulanabilir bulabileceğinden daha fazla hata ve boşluk bulabilir. Richard Stallman’a göre kaynak koduna kullanıcı erişimi, istenmeyen gizli casus yazılım işlevselliğine sahip özgür yazılımı dağıtmayı sahipli yazılımlardan çok daha zorlaştırıyor.

Konuyla ilgili bazı kantitatif çalışmalar yapılmıştır.

İkili Blob’lar ve Diğer Sahipli Yazılımlar

2006 yılında OpenBSD, çekirdeklerde ikili blob kullanımına karşı ilk kampanyayı başlattı. Blob’lar, genellikle sürücü kaynak kodunu kullanıcılara veya geliştiricilere ifşa etmeyen satıcılardan gelen donanım için serbestçe dağıtılabilir aygıt sürücüleridir. Bu; kullanıcıların yazılımı değiştirmek ve değiştirilmiş sürümleri dağıtmak için etkili bir şekilde özgürlüklerini kısıtlar. Ayrıca blob’ların belgelenmemiş olması ve hatalarının olması nedeniyle çekirdeği bunları içeren herhangi bir işletim sistemi için güvenlik riski oluşturur. Blob’lara karşı kampanyanın ilan ettiği amaç; geliştiricilerin bu donanım için özgür yazılım sürücüleri yazmasına olanak tanıyan ve sonuçta tüm özgür işletim sistemlerinin blob’suz kalmasına olanak tanıyan donanım dokümanları toplamaktır.

Linux çekirdeğindeki ikili blob’lar ve diğer aygıt sürücüleri sorunu, İrlanda’daki bazı geliştiricileri tüm ikili blob’ların kaldırıldığı Linux tabanlı bir dağıtım olan gNewSense’yi başlatmaya teşvik etti. Proje; Özgür Yazılım Vakfından destek aldı ve Linux-libre çekirdeğinin Özgür Yazılım Vakfı Latin Amerika başkanlığında yaratılmasını teşvik etti. Ekim 2012 itibariyle Trisquel, Distrowatch’a (12 aydan fazla) göre sıralanmış FSF onaylı en popüler Linux dağıtımıdır. Debian FSF tarafından desteklenmemekte ve Linux-libre kullanmamakla birlikte 2011’den beri varsayılan olarak çekirdek blob’u olmayan popüler bir dağıtımdır.

İş Modeli

Herhangi bir özgür yazılım lisansı altında yazılım satılmasına ticari kullanımda olduğu gibi izin verilir. Bu telif feragatlı (copyleft) olan veya olmayan lisanslar için geçerlidir.

Özgür yazılım özgürce yeniden dağıtılabildiğinden genellikle çok az bir ücret karşılığında veya ücretsiz olarak kullanılabilir. Özgür yazılım iş modelleri genellikle kişiselleştirme, eşlik eden donanım, destek, eğitim, entegrasyon veya sertifikalandırma gibi katma değere dayanır. Bununla birlikte kullanıcının özgür uygulamanın bir kopyasını almak için ücretlendirildiği durumlarda istisnalar vardır.

Ücretler genellikle compact disc’lerde ve önyüklenebilir USB sürücülerde dağıtım için ya da özgür yazılımın kurulum ve bakım hizmetleri için ücretlendirilir. Büyük, ticari olarak kullanılan özgür yazılımların geliştirilmesi genellikle kullanıcı bağışları, kitle fonlaması, kurumsal katkılar ve vergi parasının bir araya gelmesiyle finanse edilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansındaki SELinux projesi, federal olarak finanse edilen bir özgür yazılım projesine bir örnektir.

Sahipli yazılım ise sahipli uygulamanın müşterisinin yasal olarak erişmesi ve kullanması için bir lisans için bir ücret ödediği farklı bir iş modeli kullanma eğilimindedir. Bu lisans; müşteriye yazılımın bazı kısımlarını veya hiçbirini kendisinin yapılandırma yeteneği verebilir. Genellikle bir miktar destek, sahipli yazılımın satın alınmasına dâhil edilir ancak ek destek hizmetleri (özellikle kurumsal uygulamalar için) genellikle ek bir ücret karşılığında kullanılabilir. Bazı sahipli yazılım satıcıları da bir ücret karşılığında yazılımı özelleştirecektir.

Özgür Yazılım Vakfı, özgür yazılım satmayı teşvik eder. Vakfın yazdığı gibi “özgür yazılımı dağtmak, kalkınma için fon toplamak için bir fırsattır. Ziyan etmeyin!”. Örneğin; FSF’nin kendi önerilen lisansı (GNU GPL), “[siz] ilettiğiniz her kopya için herhangi bir fiyat talep edebilir veya herhangi bir fiyat talep edemez ve bir ücret karşılığında destek veya garanti koruması sunabilirsiniz” demiştir.

Microsoft CEO’su Steve Ballmer 2001’de “açık kaynak ticari şirketler tarafından kullanılamıyor. Lisansın yazıldığı yöntem, açık kaynak bir yazılım kullanıyorsanız yazılımınızın geri kalanını açık kaynak hâle getirmeniz gerektiğini” belirtti. Bu yanlış anlama, yazılımın değiştirilmiş sürümlerini dağıttığı takdirde kaynağı serbest bırakmaları ve aynı lisansı kullanmaları gereken, telif feragatlı (copyleft) lisansların (GPL gibi) gereksinimi üzerine kuruludur. Bu gereksinim aynı geliştiriciden diğer yazılımları kapsamaz. Ticari şirketler ile özgür yazılım arasındaki uyumsuzluk iddiası da yanlış bir anlama geliyor. Birkaç büyük şirket var, ör. özgür yazılımın geliştirilmesinde önemli ticari iş yapan Red Hat ve IBM.

Ekonomik Yönler ve Benimseme

Özgür yazılım; İnternet’in, World Wide Web’in ve dot-com şirketlerinin altyapısının gelişiminde önemli bir rol oynadı. Özgür yazılım; kullanıcıların kullandıkları programları geliştirme ve iyileştirme konusunda iş birliği yapmalarını sağlar; özgür yazılım, özel bir maldan ziyade saf bir halk malıdır. Özgür yazılıma katkıda bulunan şirketler ticari yeniliği artırır.

Anahtar işlevleri Windows’tan Linux’a geçirdik çünkü istikrarlı ve güvenilir bir işletim sistemine ihtiyacımız vardı; bu da bize kendi içinde kontrol sağlayan bir işletim sistemine ihtiyaç duyuyordu. Yani yama yapmamız, ayarlamamız veya uyarlamamız gerekirse yapabiliriz.

-Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS [International Space Station]) yönelik bilgisayar sistemlerini yöneten United Space Alliance’nin Mayıs 2013 tarihli ISS bilgisayar sistemlerini Windows’tan Linux’a taşıma kararıyla ilgili resmî açıklaması

Özgür yazılımın ekonomik uygulanabilirliği; IBM, Red Hat ve Sun Microsystems gibi büyük şirketler tarafından tanınmıştır. Çekirdek işi BT sektöründe yer almayan birçok şirket; düşük başlangıç sermayesi yatırımı ve uygulama paketlerini özgürce özelleştirme kabiliyeti nedeniyle İnternet bilgileri ve satış siteleri için özgür yazılım seçiyor. Yazılım işindeki çoğu şirket, lisans izin veriyorsa ticari ürünlerinde özgür yazılımlar içerir.

Özgür yazılım genellikle ücretsiz olarak bulunur ve sahipli yazılıma kıyasla kalıcı olarak düşük TCO maliyetlerine neden olabilir. Özgür yazılımla işletmeler yazılımı kendileri değiştirerek veya kendileri için programlayıcıları işe alarak yazılımı kendi gereksinimlerine uydurabilir. Özgür yazılımın çoğu zaman garantisi yoktur ve daha da önemlisi genellikle kimseye yasal sorumluluk vermez. Ancak yazılımın durumu ve kullanımı ile ilgili iki taraf arasında garantilere izin verilir. Böyle bir anlaşma özgür yazılım lisansından ayrı olarak yapılır.

Standish Group tarafından yayımlanan bir raporda özgür yazılımın benimsenmesinin sahipli yazılım endüstrisine yılda yaklaşık 60 milyar dolar gelir düşmesine neden olduğu tahmin ediliyor. Buna rağmen Eric S. Raymond; özgür yazılım teriminin iş dünyası için çok belirsiz ve korkutucu olduğunu savunuyor. Raymond; açık kaynak yazılım terimini iş ve kurumsal dünya için dostça bir alternatif olarak tanıtıyor.

Ayrıca Bakınız

Free and open-source software portal

Software portal

References

 • This work, “Özgür Yazılım Nedir?”, is a derivative of “Free software” by Wikiwand, used under CC BY-SA. “Özgür Yazılım Nedir?” is licensed under CC BY-SA by The FLOSS Information.