Özgür Sanat Lisansı (FAL [Free Art License]), (Fransızca: Licence Art Libre (LAL)); yaratıcı eserleri özgürce kopyalama, dağıtma ve dönüştürme hakkını veren telif feragatlı (copyleft) bir lisanstır.

Tarihçe

Lisans; Temmuz 2000’de <[email protected]> posta listesinden ve özellikle Fransız avukatlar Mélanie Clément-Fontaine ve David Geraud ile Fransız sanatçılar Isabelle Vodjdani ve Antoine Moreau’nun katkılarıyla yazılmıştır. Copyleft Attitude Antoine Moreau’nun Allotopie dergisinde toplanan sanatçılarla yaptığı toplantıları takip etti: Francis Deck, Antonio Gallego, Roberto Martinez ve Emma Gall. Paris’te iki çağdaş sanat mekânı olan Ocak 2000’de “Accès Local” ve Mart 2000’de “Public”de yer aldı.

2003 yılnda Moreau EOF alanında bir oturum düzenledi ve yüzlerce yazarla birlikte bu şartlarla telif feragatı (copyleft) ilkelerine göre poz elde etmek için bir araya geldi: “Free Admission if free work”. 2005 yılında Liliane Terrier tarafından Fransızca olarak adlandırılan bir inceleme yazısı yazdı: Le copyleft appliqué à la création artistique. Le collectif Copyleft Attitude et la Licence Art Libre (Copyleft applied to artistic creation. The Copyleft Attitude collective and the Free Art License).

2007 yılında Özgür Sanat Lisansı’nın 1.3 versiyonu; daha fazla yasal kesinlik ve diğer telif feragatlı (copyleft) lisanslarla en iyi uyumluluk sağlamak için değiştirildi.

Ayrıca Bakınız

References

  • This work, “Özgür Sanat Lisansı”, is a derivative of “Free Art License” by Wikiwand, used under CC BY-SA. “Özgür Sanat Lisansı” is licensed under CC BY-SA by The FLOSS Information.