Opera; Opera Software tarafından geliştirilen, Microsoft Windows, Android, iOS, macOS ve Linux işletim sistemleri için bir web tarayıcısıdır. Opera Software; NASDAQ borsasında halka açık olarak listelenmiş bir Norveçli yazılım şirketidir ve mülkiyeti ve kontrolünün çoğunluğu mobil oyunlar ve Çin siber güvenlik şirketi Qihoo 360’ın kurucusu olan Beijing Kunlun Tech’in kurucusu olan Çinli iş adamı Zhou Yahui’ye aittir. Opera; Blink düzen motorunu kullanan, Chromium tabanlı bir tarayıcıdır. Farklı bir kullanıcı arayüzü ve diğer özellikler nedeniyle kendini farklılaşır.

Opera; 1994 yılında Telenor’da bir araştırma projesi olarak tasarlandı ve 1995’te Opera Software tarafından satın alındı. İlk on yıl boyunca ticari bir yazılımdı ve kendi sahipli Presto düzen motoruna sahipti. Opera’nın Presto versiyonları birçok ödül aldı ancak Presto’nun gelişimi 2013’te Chromium’a bir dönüm noktası geçişi ile sona erdi.

Opera Mobile, Opera Touch ve Opera Mini olarak da bilinen üç mobil versiyon var. 11 Haziran 2019’da Opera GX adında bir oyun tarayıcısı başlatıldı.

References

  • This work, “Opera (Web Tarayıcısı) Nedir?”, is a derivative of “Opera (web browser)” by Wikiwand, used under CC BY-SA. “Opera (Web Tarayıcısı) Nedir?” is licensed under CC BY-SA by The FLOSS Information.