Openbox; GNU Genel Kamu Lisansı altında lisanslanan X Pencere Sistemi için özgür, stacking bir pencere yöneticisidir. Aslen Blackbox 0.65.0’dan (bir C++ projesi) türetilen Openbox, şimdi tamamen C programlama dilinde yeniden yazılmıştır ve 3.0 sürümü artık Blackbox’un herhangi bir koduna dayanmadığından beri.

Openbox küçük, hızlı ve Inter-Client Communication Conventions Manual (ICCCM) ve Extended Window Manager Hints (EWMH) ile tam uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Kullanıcının uygulamaları denetleyebildiği veya çeşitli dinamik bilgileri görüntüleyebildiği menüler gibi birçok özelliği destekler.

Openbox; LXDE’deki standart pencere yöneticisidir ve CrunchBang Linux, ArchBang, Lubuntu, TinyMe, Trisquel Mini ve Manjaro Linux gibi Linux dağıtımlarında kullanılır.

Openbox’un başlıca yazarı; Ontario, Kanada’daki Otleton Üniversitesinden Dana Jansens.

16 Ağustos 2018’de Lubuntu ekibi, OpenBox’u Lubuntu 20.10’a hazır olması için Mir’e taşımayı planladığını duyurdu.

Openbox’u Kullanma

Openbox, masaüstünde “kök menü”ye (veya başka herhangi bir anahtar bağlamaya) sağ tıklayıp kullanıcıların pencerelerin yönetilme şeklini yapılandırmalarını sağlar. Bir pencere simge durumuna küçültüldüğünde görünmez olur. Pencereleri tekrar açmak için sağ tıklatarak erişilebilen çoğu Alt+Tab ↹ veya Masaüstü menüsünü kullanın. Openbox’u simgeler, görev çubukları, başlatıcılar, bilgisayar oyunlarındaki görsel etkiler ve başka şeyler ekleyen diğer küçük programlarla genişletmek yaygındır.

Yapılandırma

Her ikisi de ~/.config/openbox içinde bulunan sadece iki yapılandırma dosyası vardır. menu.xml ve rc.xml olarak adlandırılırlar. Bunlar; her ikisi de grafiksel yapılandırma aracı olan el ile veya ObConf ve obmenu ile düzenlenebilir.

Tüm fare ve anahtar bağlamaları yapılandırılabilir. Örneğin; bir kullanıcı şunları ayarlayabilir:

  • kapat düğmesi orta fare düğmesi ile tıklandığında masaüstü 3’e gitmek için bir pencere
  • bir sonraki / önceki masaüstüne geçmek için bir simgeyi kaydırırken
  • bir pencereyi tıklarken / taşırken yükseltin veya yükseltmeyin

Boru Menüler

Openbox, “boru menüler” kullanan dinamik bir menü sistemine sahiptir. Borulu bir menü sistemindeki bir menü ögesi, bir alt menü oluşturmak için bir kabuk betiğinin (veya başka bir çalıştırılabilir) standart çıktısını kabul edebilir. Senaryo; işaretçiyi her etkinleştirdiğinde çalıştığından ve komut dosyası çevresel koşulları değerlendirebildiğinden boru menüler, koşullu dallanmanın menü sistemine yerleştirilmesini sağlar. Çoğu pencere yöneticisinde kullanılan statik menü sistemi; pencere yöneticisi yeniden başlatıldığında düzenini bir kez alır ve çevresel faktörlere bağlı olarak menü düzenini değiştirme olanağına sahip olmaz.

Ayrıca Bakınız

Free and open-source software portal

References