Yaygın olarak Nvidia (NVIDIA olarak stilize edilmiş) olarak adlandırılan Nvidia Corporation (/ɛnˈvɪdiə/ en-VID-ee-ə); Delaware’de bulunan ve Santa Clara, Kaliforniya’da bulunan bir Amerikan teknoloji şirketidir. Oyun ve profesyonel pazarlar için grafik işlem birimleri (GPU) ve mobil bilgisayar ve otomotiv pazarı için bir yonga birimlerindeki (SoC’ler) bir sistem tasarlar. “GeForce” etiketli ana GPU ürün grubu Advanced Micro Devices’in (AMD) “Radeon” ürünleriyle doğrudan rekabet hâlinde. Nvidia; taşınabilir Shield Portable, Shield Tablet ve Shield Android TV ile oyun sektöründeki varlığını genişletti.

Nvidia 2014’ten bu yana dört pazara odaklanan; oyun oynama, profesyonel görselleştirme, veri merkezleri ve otomobil gibi bir platform şirketi hâline geldi. Nvidia şimdi yapay zekâya da odaklandı.

GPU üretimine ek olarak Nvidia; araştırmacılara ve bilim insanlarına yüksek performanslı uygulamaları verimli bir şekilde kullanmalarını sağlayan paralel işleme yetenekleri sunar. Dünyadaki süper bilişim sitelerinde kullanılmaktadır. Daha yakın zamanlarda akıllı telefonlar ve tabletler için Tegra mobil işlemcilerin yanı sıra araç navigasyon ve eğlence sistemleri için Tegra mobil işlemcileri ürettiği mobil bilgisayar pazarına girdi. AMD’ye ek olarak rakipleri arasında Intel, Qualcomm ve Arm (örneğin; Denver nedeniyle Nvidia da Arm’ın tasarımlarına lisans veriyor).

Şirket Geçmişi

1990’ların başlarında üç kurucu ortak bir sonraki hesaplama dalgası için doğru yönün hızlandırılacağını ya da grafik tabanlı olacağını varsaydı. Bu bilgisayar modelinin genel amaçlı hesaplamanın temelde yapamayacağı sorunları çözebileceğine inanıyorlardı. Ayrıca video oyunlarının en zorlayıcı işlemlerden bazıları olduğunu ancak inanılmaz derecede yüksek bir satış hacmine sahip olacağını gözlemlediler. Şirket 40.000 dolar sermaye ile doğdu. Şirketin başlangıçta adı yoktu ve kurucu ortaklarının tüm dosyaları NV’yi “sonraki sürümde” olduğu gibi adlandırdılar. Şirketi bir araya getirme ihtiyacı, kurucuların bu iki harften oluşan bütün kelimeleri incelemelerini sağladı ve onları “envy” için Latince bir kelime olan “invidia” ya yönlendirdi.

Kurucular ve İlk Yatırım

Nisan 1993’te üç kişi Nvidia’yı kurdu:

 • Jensen Huang (2019’dan beri CEO), daha önce LSI Logic’in CoreWare’inin direktörü ve Advanced Micro Devices’in (AMD) mikroişlemcili tasarımcısı
 • Sun Microsystems’te çalışan elektrik mühendisi Chris Malachowsky
 • Daha önce Sun Microsystems’te kıdemli bir mühendis ve grafik tasarımcısı olan Curtis Priem

Şirket; Sequoia Capital ve diğerlerinden 20 milyon dolarlık risk sermayesi fonu aldı.

Büyük Devirler ve Satın Almalar

1998 yılında RIVA TNT’nin piyasaya sürülmesi, Nvidia’nın yetenekli grafik adaptörleri geliştirme konusundaki itibarını sağlamlaştırdı. 1999 yılının sonlarında Nvidia GeForce 256’yı (NV10) piyasaya sürdü ve en önemlisi tüketici düzeyinde 3D donanıma araç üstü dönüşüm ve aydınlatma (T&L [on-board transformation and lighting]) getirdi. 120 MHz’de çalışan ve dört piksel boru hattına sahip olan bu kamera, gelişmiş video hızlandırma, hareket telafisi ve donanım alt resim alfa harmanlamasını uyguladı. GeForce, mevcut ürünleri geniş bir marjla geride bıraktı.

Ürünlerinin başarısı nedeniyle Nvidia; Microsoft’un Xbox oyun konsolu için grafik donanımı geliştirme sözleşmesini kazandı ve Nvidia, 200 milyon dolarlık bir avans kazandı. Ancak proje en iyi mühendislerinin çoğunu diğer projelerden uzaklaştırdı. Kısa vadede bunun önemi yoktu ve GeForce2 GTS, 2000 yazında gönderildi. Aralık 2000’de Nvidia, 1990’ların ortasından 2000’e kadar alana liderlik eden tüketici 3D grafik teknolojisinde öncü olan bir defalık rakibi 3dfx’in entelektüel varlıklarını elde etmek için bir anlaşmaya varmıştı. Satın alma süreci Nisan 2002’de tamamlandı.

Temmuz 2002’de Nvidia, açıklanmayan bir miktar için Exluna’yı satın aldı. Exluna yazılım oluşturma araçları yaptı ve personel Cg projesine katıldı. Ağustos 2003’te Nvidia MediaQ’yu yaklaşık 70 milyon ABD Doları karşılığında satın aldı. 22 Nisan 2004’te Nvidia, aynı zamanda yüksek performanslı bir TCP/IP ve iSCSI boşaltım çözümleri salayıcısı olan iReady’yi satın aldı. Aralık 2004’te Nvidia’nın Sony’e PlayStation 3 oyun konsolunda grafik işlemcisi (RSX) tasarımı konusunda yardımcı olacağı açıklandı. 14 Aralık 2005’te Nvidia, o zaman Nvidia’nın rakibi ATI’ya yonga setleri için üçüncü taraf güney köprüsü parçaları tedarik eden ULI Electronics’i satın aldı. Mart 2006’da Nvidia, Hybrid Graphics’i satın aldı. Aralık 2006’da Nvidia, grafik endüstrisi AMD’deki (ATI’yı edinen) ana rakibi ile birlikte ABD Adalet Bakanlığından grafik kartı endüstrisindeki olası antitröst ihlallerine ilişkin mahkeme celbi aldı.

Forbes; Nvidia’ya 2007 yılında Yılın Şirketi adını verdi ve söz konusu dönemde ve önceki beş yılda yaptığı başarıları vurguladı. 5 Ocak 2007’de Nvidia, PortalPlayer, Inc.’ın satın alımını tamamladığını duyurdu. Şubat 2008’de Nvidia, PhysX fizik motoru ve fizik işleme biriminin geliştiricisi Ageia’yı satın aldı. Nvidia, PhysX teknolojisini gelecekteki GPU ürünlerine entegre etmeyi planladığını açıkladı.

Kasım 2011’de ilk olarak Mobil Dünya Kongresinde tanıtıldıktan sonra Nvidia, mobil cihazlar için Tegra 3 ARM çip üzerinde sistemi piyasaya sürdü. Nvidia, çipin ilk dört çekirdekli mobil işlemciye sahip olduğunu iddia etti. Mayıs 2011’de Nvidia’nın İngiltere’de bir ana bant üreticisi olan Icera’yı 367 milyon dolara satın almayı kabul ettiği açıklandı. Ocak 2013’te Nvidia, Tegra 4’ün yanı sıra yeni çip üzerinde çalışan Android tabanlı bir el oyun konsolu olan Nvidia Shield’i tanıttı. 29 Temmuz 2013 tarihinde Nvidia, PGI’yı STMicroelectronics’ten aldığını açıkladı.

6 Mayıs 2016’da Nvidia, şirketin yeni Pascal mikromimarisine dayanan ilk GeForce 10 serisi GPU’ları; GTX 1080 ve 1070’i tanıttı. Nvidia, her iki modelin de Maxwell tabanlı Titan X modelinden daha iyi performans gösterdiğini iddia etti: Modellerde sırasıyla GDDR5X ve GDDR5 bellek bulunuyor ve 16 nm üretim süreci kullanılıyor. Mimari aynı zamanda çoklu monitör ve sanal gerçeklik oluşturma kalitesini artırmak için tasarlanmış eş zamanlı çoklu projeksiyon (SMP [simultaneous multi-projection]) olarak bilinen yeni bir donanım özelliğini de destekliyor. Bu GPU’ları içeren ve yeterince ince olan dizüstü bilgisayarların - 2017 yılının sonundan itibaren 0,8 inç (20 mm) altında - Nvidia’nın “Max-Q” tasarım standardını karşıladığı belirlenmiştir.

Temmuz 2016’da Nvidia, GTX 970 modeliyle ilgili sahte bir reklam davası için uzlaşmayı kabul etti çünkü modeller, donanımlarının tasarımındaki sınırlamalar nedeniyle reklamı yapılan 4 GB RAM’ın tamamını kullanamadılar. Mayıs 2017’de Nvidia, Toyota Motor Corp. ile ortak olduğunu duyurdu. Toyota, Nvidia’nın Drive PX serisi yapay zekâ platformunu otonom araçları için kullanacak. Temmuz 2017’de Nvidia ve Çinli arama devi Baidu, Inc.; bulut bilişim, otonom sürüş, tüketici cihazları ve Baidu’nun açık kaynaklı AI çerçevesi PaddlePaddle’yi içeren geniş kapsamlı bir AI ortaklığı duyurdu. Baidu, Nvidia’nın Drive PX 2 AI’sinin otonom araç platformunun temeli olacağını açıkladı.

Nvidia, 7 Aralık 2017’de NVIDIA TITAN V’yi resmen piyasaya sundu.

Nvidia, 27 Mart 2018’de Nvidia Quadro GV100’ü resmen piyasaya sundu.

2018’de Google, Nvidia’nın Tesla P4 grafik kartlarının Google Cloud hizmetinin yapay zekâsına entegre olacağını açıkladı.

11 Mart 2019’da Nvidia, Mellanox Technologies’i yüksek performanslı bilgi işlem pazarındaki kaplama alanını genişletmek için 6,9 milyar dolara satın alacağını açıkladı.

Toplu Dava

Temmuz 2008’de Nvidia; şirketin ürettiği bazı mobil yonga setleri ve GPU’ların üretim hatalarına bağlı olarak “anormal arıza oranları” olduğunu bildirmesinin ardından ilk çeyrek gelirinde yaklaşk 200 milyon dolarlık bir nominal değerde azalma oldu. Ancak Nvidia, etkilenen ürünleri ortaya çıkarmadı. Eylül 2008’de Nvidia; hatalı GPU’ların Apple Inc., Dell ve HP tarafından üretilen bazı dizüstü bilgisayar modellerine dâhil edildiğini iddia ederek kusurlara ilişkin bir toplu dava açtı. Eylül 2010’da Nvidia, etkilenen dizüstü bilgisayar sahiplerine onarım veya bazı durumlarda değiştirme işlemi için tazminat ödeyecekleri bir çözüme ulaştı. 10 Ocak 2011’de Nvidia, Intel ile altı yıllık 1,5 milyar dolarlık çapraz lisans anlaşması imzalayarak iki şirket arasındaki tüm davalara son verdi.

Apple / NVIDIA Web Sürücüsü Tartışması

Mayıs 2018’de NVIDIA kullanıcı forumunda şirketten MacOS Mojave işletim sistemi 10.14’ü çalıştıran 2012 5,1’e kadar eski Mac Pro “cheesegrater” makinelerine takılan kartlar için web sürücülerini yayımlayacakları kullanıcılardan güncelleme yapmalarını isteyen bir konu başlatıldı. Grafik hızlandırmayı ve GPU’nun çoklu ekran monitörü özelliklerini etkinleştirmek için web sürücüleri gerekir. Mojave güncelleme bilgileri web sitesinde Apple, macOS Mojave’ın “metal compatible” grafik kartlarına sahip eski makinelerde çalışacağını ve bazıları NVIDIA tarafından üretilen metal compatible GPU’yu listeleyeceğini belirtti. Eylül ayında NVIDIA, “Apple Mac OS için sürücüleri tamamen kontrol ediyor. Ancak Apple izin verirse mühendislerimiz Apple’nin Mac OS 10.14 (Mojave) için harika sürücüler sunmasına yardımcı olmak için hazır ve istekliydi.” diye yanıtladı. Ekim ayında NVIDIA bunu “Apple Mac OS için sürücüleri tamamen kontrol ediyor. Maalesef NVIDIA şu anda Apple tarafından onaylanmadığı sürece bir sürücüyü yayımlayamıyor.” açıklamasını yaptı. Ocak 2019’a kadar web sürücülerini henüz etkinleştiren bir iz yokken Apple Insider, Apple yönetiminin “macOS’da NVIDIA desteği istemediği” iddiasıyla tartışmaya girdi. Ertesi ay Apple Insider bunu “geçmişte ilişkisel meseleler” nedeniyle NVIDIA desteğinin terk edildiği ve Apple’nin kendi GPU teknolojisini geliştirdiği iddiasız bir iddia ile daha sonra takip etti. Apple onaylı NVIDIA web sürücüleri olmadan Apple kullanıcıları, NVIDIA kartlarını Apple tarafından önerilen listeden AMD Radeon gibi rakip desteklenen bir marka ile değiştirmekle karşı karşıya kalmaktadır.

Mali Durum

2018 mali yılında Nvidia, önceki mali döneme göre %40,6 artarak yıllık geliri 9,714 milyar ABD doları olan 3,047 milyar ABD doları gelir elde ettiğini bildirdi. Nvidia’nın hisseleri hisse başına 245 dolardan fazla işlem gördü ve piyasa kapitalizasyonu Eylül 2018’de 120,6 milyar ABD dolarından fazla oldu.

GPU Teknoloji Konferansı

NVIDIA’nın GPU Teknoloji Konferansı (GTC [GPU Technology Conference]), dünya çapında düzenlenen bir dizi teknik konferanstır. 2009’da San Jose, California’da ortaya çıkmış ve ilk olarak GPU’lar aracılığıyla hesaplama zorluklarını çözme potansiyeline odaklanmıştı. Son yıllarda konferans odağı; kendi kendine araba süren, sağlık hizmeti, yüksek performanslı bilgi işlem ve NVIDIA Derin Öğrenme Enstitüsü (DLI) eğitimi de dâhil olmak üzere çeşitli yapay zekâ ve derin öğrenme uygulamalarına yöneldi. GTC 2018, 8.400’den fazla katılımcıyı ağırladı.

Ürün Aileleri

Nvidia’nın ailesi öncelikle grafikler, kablosuz iletişim, bilgisayar işlemcileri ve otomotiv donanım / yazılımını içerir. Bazı aileler aşağıda listelenmiştir:

 • GeForce, tüketici odaklı grafik işleme ürünleri
 • Quadro bilgisayar destekli tasarım ve dijital içerik oluşturma iş istasyonu grafik işleme ürünleri
 • NVS, çoklu ekran ticari grafik çözümü
 • Tegra, mobil cihazlar için çip serisindeki bir sistem
 • Tesla, profesyonel ve bilimsel alanlarda üst düzey görüntü oluşturma uygulamaları için genel amaçlı GPU’ya adanmıştır.
 • nForce, Nvidia tarafından Intel (Celeron, Pentium ve Core 2) ve AMD (Athlon ve Duron) mikroişlemciler için oluşturulan bir anakart yonga seti
 • Nvidia’nın grafik sanallaştırma için kullandığı donanım ve hizmet grubu Nvidia Grid
 • Shield Portable, Shield Tablet ve en son olarak Shield Android TV dâhil olmak üzere bir dizi oyun donanımı olan Nvidia Shield
 • Nvidia Drive otomotiv çözümleri, araç sürücülerine yardımcı olacak bir dizi donanım ve yazılım ürünü. Drive PX serisi, derin öğrenme yoluyla otonom sürüşü amaçlayan yüksek performanslı bir bilgisayar platformudur, Driveworks ise sürücüsüz araçlar için bir işletim sistemidir.

Açık Kaynak Yazılım Desteği

23 Eylül 2013 tarihine kadar Nvidia, donanımı hakkında herhangi bir belge yayımlamamıştı: Bu, programcıların (temiz oda) tersine mühendisliğe başvurmadan ürünleri için özgür ve açık kaynak aygıt sürücüsü yazamayacağı anlamına geliyordu.

Bunun yerine Nvidia; X.Org için kendi ikili GeForce grafik sürücülerini ve Linux, FreeBSD veya Solaris çekirdekleri ve sahipli grafik yazılımı ile arayüz oluşturan açık kaynak bir kütüphane sunar. Nvidia ayrıca yalnızca iki boyutlu donanım hızlandırmayı destekleyen ve X.Org dağıtımıyla birlikte gelen açık kaynak bir sürücüyü desteklemeyi sağladı ancak durdurdu.

Nvidia’nın sürücülerinin sahipli yapısı, özgür yazılım topluluklarında memnuniyetsizlik yarattı. Bazı Linux ve BSD kullanıcıları; sadece açık kaynak sürücüleri kullanmakta ısrar ediyorlar ve Nvidia’nın sadece bir ikili sürücüden daha fazlasını sağlamama konusundaki ısrarını elverişsiz buluyorlar.

Sürücülerin kapalı yapısı nedeniyle Nvidia ekran kartları, şirketin sadece x86/x64 ve ARMv7-A sürücülerini sağladığı için bazı platformlarda ve mimarilerde yeterli özellikler sağlayamıyor. Sonuç olarak PowerPC’de Linux’ta 3D grafik hızlandırması desteği yok ya da misafir sistem arakatmanı tarafından kısıtlanmış PlayStation 3 konsolunda Linux için destek yok.

Bazı kullanıcılar, Nvidia’nın Linux sürücülerinin aynı zamanda kullanılabilecek monitör sayısını sınırlamak gibi yapay kısıtlamalar getirdiğini iddia ediyor ancak şirket bu suçlamalara yorum yapmadı.

Derin Öğrenme

Nvidia GPU’ları derin öğrenme, yapay zekâ ve hızlandırılmış analitikte kullanılır. Şirket; kanser teşhisi, hava durumu tahmini ve kendi kendine sürüş araçları gibi sorunlara yaklaşmak için, yapay zekayı kullanmak için GPU tabanlı derin öğrenme geliştirdi. Tüm Tesla araçlarına dâhildir. Amaç, ağların “düşünmeyi” öğrenmesine yardımcı olmaktır. TechRepublic’e göre Nvidia GPU’ları “derin öğrenme görevleri için iyi çalışıyorlar çünkü paralel hesaplama için tasarlanmışlar ve derin öğrenmede yaygın olan vektör ve matris işlemlerini idare etmek için iyi çalışıyorlar”. Bu GPU’lar araştırmacılar, laboratuvarlar, teknoloji şirketleri ve işletme şirketleri tarafından kullanılır. 2009’da Nvidia, “derin öğrenme sinir ağları Nvidia grafik işleme üniteleri (GPU’lar) ile birleştirildiği için” derin öğrenmenin “büyük patlaması” olarak adlandırılan şeye dâhil oldu. O yıl Google Brain, Nvidia GPU’ları makine öğrenmeye uygun Derin Sinir Ağları oluşturmak için kullandı: Burada Andrew Ng, GPU’ların derin öğrenme sistemlerinin hızını yaklaşık 100 kat artırabileceğini belirledi.

DGX

Nisan 2016’da Nvidia, kullanıcıların GPU’ları tümleşik derin öğrenme yazılımı ile birleştirerek derin öğrenmeyi kullanma yeteneklerini geliştirmek için 8 GPU kümesine dayanan DGX-1 süper bilgisayarını üretti. Ayrıca Google’nin Kasım 2016’da kurduğu Google Cloud aracılığıyla kullanılabilen Nvidia Tesla K80 ve P100 GPU tabanlı sanal makineleri geliştirdi. Microsoft, Nvidia’nın Tesla K80 modellerine dayanan N serisinin ön izlemesini sunan ve her biri 4992 işlem çekirdeğinden oluşan GPU sunucuları ekledi. O yılın ilerleyen saatlerinde AWS’nin P2 örneği, 16 Nvidia Tesla K80 GPU kullanılarak üretildi. O ay Nvidia, IBM PowerAI adı verilen Watson’un AI özelliklerini artıran bir yazılım seti oluşturmak için IBM ile de ortaklık kurdu. Nvidia ayrıca kendi NVIDIA Deep Learning yazılım geliştirme setini sunuyor. 2017 yılında GPU’lar, Fujitsu için RIKEN Gelişmiş İstihbarat Merkezi Projesi’nde de çevrim içi hâle getirildi. Şirketin derin öğrenme teknolojisi, 2017 kazancında artışa yol açtı.

Inception Programı

Nvidia’nn Inception Programı; AI ve Veri Bilimi alanlarında istisnai ilerlemeler kaydeden girişimlerin desteklenmesi için oluşturuldu. Ödül kazananlar Nvidia’nın GTC Konferansında açıklandı. Inception Programı’nda hâlihazırda 2.800 girişim bulunmaktadr.

2018 Kazananları

 • Subtle Medical (sağlık)
 • AiFi (işletme)
 • Kinema Systems (otonom araçlar)

2017 Kazananları

 • Genetesis (sosyal yenilikçilik)
 • Athelas (en yeni ortaya çıkan)
 • Deep Instinct (en yıkıcı)

Ayrıca Bakınız

San Francisco Bay Area portal

Companies portal

References

 • This work, “Amerikan Teknoloji Şirketi Nvidia Nedir?”, is a derivative of “Nvidia” by Wikiwand, used under CC BY-SA. “Amerikan Teknoloji Şirketi Nvidia Nedir?” is licensed under CC BY-SA by The FLOSS Information.