Nginx

Orijinal Yazar(lar) Igor Sysoev
Geliştirici(ler) Nginx, Inc.
İlk Sürüm 4 Ekim 2004
Stabil Sürüm 1.16.1 (13 Ağustos 2019)
Önizleme Sürümü 1.17.3 (13 Ağustos 2019)
Depo hg.nginx.org/nginx
Yazılmış C
İşletim Sistemi BSD Çeşitleri, HP-UX, IBM AIX, Linux, macOS, Solaris, Windows ve Diğer *nix Türevleri
Tip Web Sunucusu, Reverse/Mail Proxy Sunucusu
Lisans 2 Maddeli BSD
Web Sitesi nginx.org

Nginx (/ˌɛndʒɪnˈɛks/ EN-jin-EKS, “engine X” gibi) (NGINX veya nginx olarak stilize edilmiştir); ters proxy, yük dengeleyici, posta proxy’si ve HTTP önbelleği olarak da kullanılabilen bir web sunucusudur.

Nginx, BSD benzeri bir lisans koşulları altında yayımlanan özgür ve açık kaynak bir yazılımdır. Web sunucularının büyük bir kısmı, genellikle yük dengeleyici olarak NGINX kullanır.

Mart 2019’da Nginx şirketi F5 Networks tarafından 670 milyon dolar karşılığında satın alındı.

Ağustos 2019’dan itibaren Netcraft; Nginx’in tüm aktif web sitelerinin %32’sinde hizmet verdiğini ve ilk önce Apache’nin %29’unda ilk sırada yer aldığını, ilk milyon web sitesinde ise %33 ile “diğer” ilk sırada yer almadığını belirtti. Diğer kaynaklar hâlâ Apache’yi genel olarak tahmin ediyor.

Popülerlik

Netcraft’ın November 2016 Web Server Survey’ine göre Nginx’in tüm “aktif” siteler (ankete katılan sitelerin %18,22’si) ve en fazla milyon işlek olan site (ankete katılan sitelerin %27,83’ü) için en yaygın kullanılan ikinci web sunucusu olduğu bulundu. W3Techs’e göre ilk 1 milyon web sitesinin %37,7’si, ilk 100.000 web sitesinin %49,7’si ve ilk 10.000 web sitesinin %57,0’si kullanıldı. BuiltWith’e göre en iyi 10.000 web sitesinin %38,2’sinde kullanılmış ve ilk 10.000, 100.000 ve 1 milyon segmentteki büyümesi artmıştır. 2018 Docker kullanım araştırması, Nginx’in Docker konteynerlerinde en yaygın şekilde kullanılan teknoloji olduğunu buldu. Wikipedia, SSL sonlandırma proxy’si olarak Nginx kullanıyor. OpenBSD 5.2 sürümünden itibaren (1 Kasım 2012) Nginx; OpenBSD temel sisteminin bir parçası hâline geldi ve sistemin değiştirmesi amaçlanan Apache 1.3 çatalına bir alternatif sağladı ancak daha sonra OpenBSD’nin kendi httpd(8)’si ile değiştirildi.

Özellikler

Nginx; FastCGI, komut dosyaları için SCGI işleyicileri, WSGI uygulama sunucuları veya Phusion Passenger modülleri kullanılarak ağda dinamik HTTP içeriği sunmak için dağıtılabilir ve bir yazılım yük dengeleyicisi olarak görev yapabilir. Nginx, istekleri işlemek iin iş parçacıkları yerine zaman uyumsuz bir olaya dayalı yaklaşım kullanır. Nginx’in modüler olaya dayalı mimarisi, yüksek yükler altında daha fazla tahmin edilebilir performans sağlayabilir.

Nginx varsayılan yapılandırma dosyası nginx.conf‘dur.

HTTP Proxy ve Web Sunucusu Özellikleri

 • Düşük bellek alanı kaplayan 10.000’den fazla eş zamanlı bağlantıyı yönetebilme (10.000 etkin olmayan HTTP canlı tutma bağlantısı başına ~2,5 MB)
 • Statik dosyaların kullanımı, endeks dosyaları ve otomatik endeksleme
 • Önbelleğe alma ile ters proxy
 • Bant içi sağlık kontrolleriyle yük dengeleme
 • OpenSSL aracılığıyla SNI ve OCSP zımbalama destekli TLS/SSL.
 • FastCGI, SCGI, uWSGI önbellekleme desteği
 • Mart 2018’den bu yana gRPC desteği, versiyon 1.13.10.
 • Ad ve IP adresi tabanlı sanal sunucular
 • IPv6 uyumlu
 • WebSockets, HTTP/1.1 Yükseltme (101 Anahtarlama Protokolleri), HTTP/2 protokolü desteği
 • URL yeniden yazma ve yönlendirme

Mail Proxy Özellikleri

 • TLS/SSL desteği
 • STARTTLS desteği
 • SMTP, POP3 ve IMAP proxy’si
 • Haricî bir HTTP sunucusu kullanarak veya bir doğrulama komut dosyasıyla Kimlik Doğrulama gerektirir

Diğer özellikler arasında istemci bağlantısı kaybı olmadan yürütülebilir dosya ve yapılandırma yükseltme ve hem çekirdek hem de üçüncü taraf modül desteğine sahip modül tabanlı bir mimari bulunur.

Ücretli Plus ürünü; gelişmiş yük dengeleme ve performansın izlenmesi için genişletilmiş bir ölçüm grubuna erişim gibi ek özellikler içerir.

Nginx ve Nginx Plus

Nginx Plus; aktif sağlık kontrolleri, çerezlere dayalı oturum devamlılığ, DNS servis keşif entegrasyonu, Önbellek Temizleme API’sı, AppDynamic, Datalog, Dynatrace Yeni Relic eklentileri, config sync ile Aktif-Aktif HA, Anahtar-Değer Deposu, sıfır aksama süresine sahip anında Nginx Plus ve web uygulaması güvenlik duvarı (WAF [web application firewall]) dinamik modülünü kullanarak yukarı akış yapılandırmalarını ve anahtar-değer depolarını güncelleme gibi OSS Nginx’e dâhil olmayan ek özellikler sunar.

Nginx vs Apache

Nginx, Apache web sunucusundan daha iyi bir performans sergileme hedefi ile yazılmıştır. Statik dosyalar sunan kutudan çıkan Nginx; Apache’den çok daha az bellek kullanıyor ve saniyede yaklaşık dört kez daha fazla istekle baş edebiliyor. Bununla birlikte bu performans artışı, dosya bazında sistem genelinde erişim ayarlarını geçersiz kılma yeteneği gibi (Apache bunu bir .htaccess dosyasıyla gerçekleştirir, Nginx ise böyle bir özelliğe sahip değildir) düşük esnekliğin bir maliyetidir.

Nginx ayrıca Apache’den daha kurulumu ve yapılandırılması konusunda zor bir üne sahiptir. Daha önce üçüncü parti modüllerin Nginx’e eklenmesi, uygulamanın kaynaktan statik olarak bağlanmış modüller ile yeniden derlenmesi gerekiyordu. Bu, dinamik modül yüklemesinin eklenmesiyle Şubat 2016’daki 1.9.11 sürümünde kısmen aşıldı. Bununla birlikte modüllerin Nginx ile aynı anda derlenmesi gerekir ve tüm modüller bu sistemle uyumlu değildir - bazıları daha eski statik bağlantı işlemlerini gerektirir.

Nginx’in Windows Server’de Linux’ta olduğundan daha az kararlı olduğu düşünülürken Apache’nin her ikisi için de eşit desteği var.

Tarihçe

Nginx, Inc.

Tip Özel
Endüstri Teknoloji
Kurulmuş 2011
Merkezi San Francisco, Kaliforniya, ABD
Kilit Kişiler Gus Robertson (CEO), Igor Sysoev (CTO)
Ürünler Nginx web server, nginx amplify saas, nginx controller, nginx unix ve nginx web application firewall
Web Sitesi nginx.com

Igor Sysoev, 2002 yılında Nginx’i geliştirmeye başladı. Aslen Nginx; C10k problemini çözmek ve Rambler arama motoru ve portalı gibi web sitelerinin ihtiyaçlarını doldurmak için Eylül 2008’de günde 500 milyon kişi talep etti.

Nginx Inc.; Temmuz 2011’de Sysoev tarafından ticari ürünler sağlamak ve yazılıma destek vermek amacıyla kurulmuştur.

Şirketin ana faaliyet yeri San Francisco, Kaliforniya, yasal olarak İngiliz Virjin Adaları’nda bulunuyor.

Ekim 2011’de Nginx; Michael Dell’in girişim fonu olan BV Capital, Runa Capital ve MSD Capital’den 3 milyon dolar topladı.

Şirket, üretimde Nginx kullanan irketler için ticari destek seçeneklerini açıkladı. Nginx; Şubat 2012’de ticari destek sundu ve Ağustos 2013’te Nginx Plus üyeliğini ödedi.

Destek paketleri kurulum, yapılandırma, performans iyileştirme vb. konularına odaklanır. Destek; büyük değişiklikler, güvenlik yamaları, güncellemeler ve yamalar hakkında proaktif bildirimler içerir.

WordPress geliştirici Automattic Inc. ve içerik dağıtım ağı sağlayıcısı MaxCDN, 2014 yılının başlarında açıklanan Google’nin SPDY versiyon 3.1 güncellemesinin finansmanı için ortak oldu.

Nginx ayrıca müşterilere özel yapılandırma veya ek özellikler ekleme konusunda yardımcı olmak için danışmanlık hizmetleri de sunar.

Ekim 2013’te Nginx, New Enterprise Associates liderliğindeki 10 milyon dolarlık bir B serisi yatırım turunu artırdı. Bu rauntta önceki yatırımcıların yanı sıra Box.com’un kurucusu ve CEO’su Aaron Levie de vardı. Aralık 2014’te Nginx; New Enterprise Associates’in öncülüğünde 20 milyon dolarlık bir B1 serisi topladı ve e.ventures (eski adıyla BV Capital), Runa Capital, Index Ventures ve Nginx’in kendi CEO’su Gus Robertson’un katılımıyla gerçekleşti.

Ekim 2017’de Nginx Inc.; Nginx için izleme ve analitik yetenekleri sağlayan genel Nginx Amplify SaaS’yi duyurdu.

Eylül 2017’de Nginx, API Gateway NGINX Plus’tan faydalanacak bir NGINX Controller API yönetim aracı açıkladı.

Haziran 2018’de Nginx; Goldman Sachs’ın Girişimler İçin “Uygulama Modernizasyonu ve Dijital Dönüşümü Hızlandırmak amacıyla” başlattığı rauntta 43 milyon dolarlık Series C Funding sağladı.

11 Mart 2019’da F5 Networks, NGINX’ı satın aldı.

Ayrıca Bakınız

Free and open-source software portal

References

 • This work, “Nginx Web Sunucusu Nedir?”, is a derivative of “Nginx” by Wikiwand, used under CC BY-SA. “Nginx Web Sunucusu Nedir?” is licensed under CC BY-SA by The FLOSS Information.