Motif; programlamada hem grafiksel bir kullanıcı arayüzü (GUI [graphical user interface]) belirtimi hem de Unix ve Unix benzeri işletim sistemlerinde X Pencere Sistemi altındaki bu özelliği izleyen uygulamalar oluşturmak için widget araç setini ifade eder.

Motif; Common Desktop Environment ve IRIX Interactive Desktop için araç takımıdır, bu nedenle Unix için standart araç takımıdır. Motif ile yakından ilişkili olan Motif Window Manager (MWM)’dir.

Yıllar boyunca sahipli yazılım olarak Motif, GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı (LGPL [GNU Lesser General Public License]) kapsamında özgür bir yazılım olarak 2012 yılında yayımlandı.

Tarihçe

Motif; 1980’lerin sonunda Unix iş istasyonlarının yükselmesiyle birlikte Digital Equipment Corporation, Hewlett-Packard ve X Window System için ortak bir arayüz araç seti sağlamak için OPEN LOOK GUI ile rekabet etmek üzere ortak çalışanlar arasında bir iş birlii olarak ortaya çıktı. Başlangıçta Open Software Foundation tarafından geliştirildi ve başlangıçta Temmuz 1989’da yayımlandı.

Standardizasyon

Motif, ticari Unix için standart masaüstü olan Common Desktop Environment’in temel yapı taşıdır.

IEEE 1295 standardı (şimdi yürürlükten kalkan) “Motif API”yı tanımlar. Sürüm 2.1’den itibaren Motif, çok dilli ortamlarda yaygın olarak kullanılmasını sağlayan Unicode’yi desteklemektedir.

Motif görünümü ve hissi, çeşitli kullanıcı arayüzü ögeleri - menüler, düğmeler, kaydırıcılar, metin kutuları ve benzerleri için kare, keskin, üç boyutlu efektlerin kullanımıyla ayırt edilir. Motif’in çalışması; o zamanlar tanıdık Microsoft Windows ve OS/2’nin Presentation Manager arabirimleriyle yakından uyuşacak şekilde tasarlandı ve Microsoft, orijinal stil kılavuzunu tasarlarken önemli bir rol oynadı.

Lisanslama

Sahipli

Motif aslen lisanslı ödemeler gerektiren bir lisans altında kullanıma sunuldu.

Open Motif

Open Motif (farklı bir lisans altında önemli ölçüde aynı kod tabanı) adı verilen bir sürüm, 15 Mayıs 2000’de kullanıldığı platform açık kaynaksa Open Motif’in royalty-free dağıtımına izin veren bir lisans altında yayımlandı - ancak açık kaynak lisansı kendisi değildi. Adı; Özgür Yazılım Vakfı’ndan Richard Stallman tarafından özellikle Open Group’un “açık kaynak topluluğuna Motif’in kaynak kodunu yayımladıkları” ifadesi için uygun açık kaynak veya özgür yazılım olduğunu düşünerek insanları yanıltma olasılığı nedeniyle eleştirildi. Open Motif’in ilk sürümü Mayıs 2000’de 2.1.30 sürümüdür; Open Motif 2.3 Haziran 2007’de piyasaya sürüldü, ardından Eylül 2008’de 2.3.1 hata düzeltme sürümü ve Mart 2009’da 2.3.2 hata düzeltme sürümü yayımlandı.

Motif’in kapalı kaynak kodlu yazılımı kapatıldığı sırada LessTif projesi, LGPL kapsamında özgür bir yazılım uygulaması oluşturmak amacıyla oluşturuldu.

GNU LGPL

Ekim 2012’de Motif, GNU LGPL v2.1 kapsamında bir kaynak kod dağıtımı olarak piyasaya sürüldü. Motif’in kaynak kodu SourceForge’de bulunabilir.

Ayrıca Bakınız

References