Joomla; Open Source Matters, Inc. tarafından geliştirilen, web içeriğini yayımlamak için özgür ve açık kaynak bir içerik yönetim sistemidir (CMS [content management system]). CMS’den bağımsız olarak kullanılabilecek model - görünüm - denetleyici web uygulaması yazılım iskeleti üzerine kuruludur.

Joomla PHP ile yazılmıştır, nesne yönelimli programlama teknikleri ve yazılım tasarım kalıpları kullanır (sürüm 1.5’ten beri), verileri MySQL, MS SQL (sürüm 2.5’ten beri) veya PostgreSQL (sürüm 3.0’dan beri) veri tabanında saklar ve sayfa önbelleğe alma, RSS yayınları, sayfaların yazdırılabilir sürümleri, haber flaşları, blog’lar, arama ve dil uluslararasılaştırma için destek gibi özellikleri içerir.

Resmî Joomla Extensions Directory’den 8.000’in üzerinde ücretsiz ve ticari eklenti ve başka kaynaklardan da yararlanılabilir. 2019 itibarıyla WordPress ve Drupal’dan sonra İnternette en çok kullanılan dördüncü içerik yönetim sistemi olduğu tahmin edildi.

References

  • This work, “Joomla Nedir?”, is a derivative of “Joomla” by Wikiwand, used under CC BY-SA. “Joomla Nedir?” is licensed under CC BY-SA by The FLOSS Information.