IceWM, X Pencere Sistemi grafiksel altyapısı için Marko Maček tarafından yazılmış bir stacking penceresi yöneticisidir. C++’dan sıfırdan yazılmış ve GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı koşulları altında yayımlanmıştır. Bellek ve CPU kullanımı açısından nispeten hafiftir ve Windows 95, Windows XP, Windows 7, OS/2, Motif ve diğer grafiksel kullanıcı arabirimlerinin GUI’sını taklit etmesine izin veren temalarla birlikte gelir. IceWM; hafif ve özelleştirilebilirken görünüm ve his bakımından üstünlük sağlamak içindir.

IceWM; bir kullanıcının giriş dizininde saklanan düz metin dosyalarından yapılandırılarak ayarların kişiselleştirilmesini ve kopyalanmasını kolaylaştırır. IceWM; menü, görev görüntüleme, ağ ve CPU sayaçları, posta kontrolü ve yapılandırılabilir saati olan isteğe bağlı, yerleşik bir görev çubuğuna sahiptir. GNOME ve KDE menülerine resmî destek, ayrı bir paket olarak kullanılıyordu. Son IceWM versiyonlarında onlar için destek de yerleşiktir. Yapılandırmayı ve menüyü düzenlemek için haricî grafik programları da mevcuttur.

Kullanım

IceWM; Absolute Linux, Antix ve VectorLinux’un hafif sürümü için baş Pencere Yöneticisi olarak kurulur.

Asus Eee PC’nin Easy mode varsayılan masaüstünde IceWM kullanılmaktadır.

Raspberry Pi için openSUSE varsayılan olarak, hafif bir GUI olarak IceWM kullanır. Raspberry Pi 3 sadece SUSE Linux Enterprise Server versiyonunda da IceWM kullanmaktadır.

Ekran Görüntüleri

Ayrıca Bakınız

Free and open-source software portal

References