Google Chrome, Google tarafından geliştirilen bir platformlar arası web tarayıcısıdır. İlk olarak 2008 yılında Microsoft Windows için yayımlandı ve daha sonra Linux, macOS, iOS ve Android’e aktarıldı. Tarayıcı aynı zamanda Chrome OS’nin ana bileşenidir; burada web uygulamaları için platform görevi görür.

Chrome’nin kaynak kodunun çoğu, Google’nin açık kaynak Chromium projesinden geliyor ancak Chrome sahipli yazılım olarak lisanslanıyor. WebKit orijinal rendering motoruydu ancak Google sonunda Blink motorunu oluşturmasını istedi; iOS hariç tüm Chrome varyasyonları şimdi Blink kullanıyor.

Temmuz 2019’dan itibaren StatCounter; Chrome’nin geleneksel bilgisayarlarda dünya çapında %71 tarayıcı pazar payına sahip olduğunu ve tüm platformlarda %63,34’lük bir paya sahip olduğunu tahmin ediyor. Bu başarı nedeniyle Google, “Chrome” marka adını diğer ürünlere genişletti: Chrome OS, Chromecast, Chromebook, Chromebit, Chromebox ve Chromebase.

References

  • This work, “Google Chrome Nedir?”, is a derivative of “Google Chrome” by Wikiwand, used under CC BY-SA. “Google Chrome Nedir?” is licensed under CC BY-SA by The FLOSS Information.