GNU LibreJS

Geliştirici(ler) Ruben Rodriguez, Nik Nyby
Stabil Sürüm 7.20.1 / 6 Mayıs 2019
Depo https://git.savannah.gnu.org/cgit/librejs.git
Tip Tarayıcı Uzantısı
Lisans GNU GPL v3
Web Sitesi https://www.gnu.org/software/librejs/

GNU LibreJS veya basitçe LibreJS, GNU Projesi tarafından oluşturulan Mozilla Firefox tabanlı tarayıcılar için özgür bir web tarayıcısı uzantısıdır. Amacı özgür olmayan, anlaşılması zor olan JavaScript programlarını engellemek ve bir kullanıcının web tarayıcısında özgür veya küçük JS’ye izin vermektir. Eklenti; ilk olarak 2009’da Richard Stallman tarafından açıklanan ve çoğu kullanıcının bilmeden web tarayıcılarında sahipli bir yazılım kullandığı bir durum olan “JavaScript Trap”ı tanımlamak için oluşturuldu.

Açıklama

GNU LibreJS, birçok web sitesinde bulunan özgür olmayan JavaScript programlarını engellemeyi amaçlamaktadır. GNU Projesi’nin bir parçası olarak Ruben Rodriguez ve Nik Nyby tarafından geliştirilmiştir ve varsayılan olarak GNU IceCat tarayıcısına dâhil edilmiştir. Tor ile de çalışabilir.

Eklenti; sitenin beyaz listeye alınmasına izin verir ve kullanıcıların JavaScript kodlarını LibreJS ile uyumlu hâle getirmelerine ikna etmek için kullanıcıların sayfa web yöneticileriyle iletişim kurmalarını sağlayan bir e-posta algılama sistemine sahiptir. Özgür Yazılım Vakfına göre birçok web sitesi (beyaz listeye alınmamışsa), web üzerindeki sahipli JavaScript kodunun yaygın olması nedeniyle eklentiyi kullanırken kesintiye uğruyor. Bununla birlikte programcı ve aktivist Richard Stallman GNU LibreJS’nin kullanımını desteklemektedir.

Ayrıca Bakınız

References