GNU Genel Kamu Lisansı

Yazar Richard Stallman
En Son Sürüm 3
Yayımcı Özgür Yazılım Vakfı
Yayımlanan 25 Şubat 1989
DFSG Uyumlu Evet.
FSF Onaylı Evet.
OSI Onaylı Evet.
Telif Feragatlı (Copyleft) Evet.
Koddan Farklı Bir Lisansla Bağlantı Kurma Hayır (GPLv3 uyumlu lisanslar altında lisanslanan yazılım hariç.).
İnternet Sitesi www.gnu.org/licenses/gpl.html

GNU Genel Kamu Lisansı (GNU GPL [GNU General Public License] veya GPL); son kullanıcılara yazılımı çalıştırma, inceleme, paylaşma ve değiştirme özgürlüğünü garanti eden, yaygın olarak kullanılan özgür bir yazılım lisansıdır. Lisans ilk olarak GNU Projesi için Özgür Yazılım Vakfı (FSF [Free Software Foundation]) eski başkanı Richard Stallman tarafından yazılmış ve bir bilgisayar programının alıcılarına Özgür Yazılım Tanımı’nın haklarını vermektedir. GPL, telif feragatlı (copyleft) bir lisanstır: Bu; türev çalışmaların açık kaynak olması ve aynı lisans koşulları altında dağıtılması gerektiği anlamına gelir. Bu; BSD lisansları ve MIT Lisansı’nın yaygın olarak kullanılan daha az kısıtlayıcı örnekler olduğu müsamahakâr (permissive) özgür yazılım lisanslarından farklıdır. GPL, genel kullanım için ilk telif feragatlı (copyleft) lisanstı.

Tarihsel olarak GPL lisans ailesi; özgür ve açık kaynak yazılım alanındaki en popüler yazılım lisanslarından biri olmuştur. GPL kapsamında lisanslanan önde gelen özgür yazılım programları arasında Linux çekirdeği ve GNU Compiler Collection (GCC) bulunur. David A. Wheeler; GPL tarafından sağlanan telif feragatının (copyleft’in) Linux tabanlı sistemlerin başarısı için çok önemli olduğunu ve çekirdeğe katkıda bulunan programcılara çalışmalarının tüm dünyaya fayda sağlayacağına ve özgür kalacağına dair güvence verdiğini savunuyor.

2007’de lisansın üçüncü sürümü (GPLv3), uzun süre kullanımı sırasında keşfedilen ikinci sürümle (GPLv2) algılanan bazı sorunları gidermek üzere yayımlandı. Lisansı güncel tutmak için GPL lisansı, kullanıcıların orijinal terimlerle veya FSF tarafından güncellenen yeni sürümlerdeki terimler arasında seçim yapmalarını sağlayan isteğe bağlı bir “any later version (daha sonraki sürüm)” cümlesi içerir. Geliştiriciler, yazılımlarını lisanslarken ihmal edebilir: Örneğin; Linux çekirdeği “any later version (daha sonraki sürüm)” cümlesi olmadan GPLv2 altında lisanslanmıştır.

References