GitLab; GitLab Inc. tarafından geliştirilen, açık kaynak bir lisans kullanarak wiki, sorun izleme ve CI/CD boru hattı özellikleri sağlayan Git depo yöneticisi sunan web tabanlı bir DevOps yaşam döngüsü aracıdır. Yazılım; Ukrainians Dmitriy Zaporozhets ve Valery Sizov tarafından oluşturuldu ve IBM, Sony, Jülich Research Center, NASA, Alibaba, Oracle, Invincea, O’Reilly Media, Leibniz-Rechenzentrum (LRZ), CERN, European XFEL, GNOME Foundation, Boeing, Autodata ve SpaceX gibi birçok teknoloji şirketi tarafından kullanılıyor.

Kod orijinal olarak Ruby’de yazılmıştır, bazı kısımlar daha sonra Go’da yeniden yazılmıştır, başlangıçta yazılım geliştirme ekibiyle birlikte çalışmak için bir kaynak kod yönetimi çözümü olarak. Daha sonra yazılım geliştirme yaşam döngüsünü kapsayan entegre bir çözüme ve ardından tüm DevOps yaşam döngüsüne gelişti. Mevcut teknoloji yığın Go, Rails on Ruby ve Vue.js.

Çekirdek fonksiyonelliği bir açık kaynak (MIT) lisansı altında yayımlanırken ek fonksiyonellik sahipli bir lisans altında iken açık çekirdek bir geliştirme modeli izler.

GitLab, 1 milyar dolardan fazla değere sahip ilk Ukrainian unicorn’u olarak kabul edilir.

References

  • This work, “GitLab Nedir?”, is a derivative of “GitLab” by Wikiwand, used under CC BY-SA. “GitLab Nedir?” is licensed under CC BY-SA by The FLOSS Information.