Facebook, Inc.

Tip Halka Açık
Olarak İşlem Gördü NASDAQ: FB (Class A) / NASADAQ-100 component / S&P 100 component / S&P 500 component
Endüstri Sosyal Medya / Reklam
Kurulmuş 4 Şubat 2004; Cambridge, Massachusetts’te
Kurucular Mark Zuckerberg / Eduardo Saverin / Andrew McCollum / Dustin Moskovitz / Chris Hughes
Merkez 1 Hacker Way (aka 1601 Willow Road), Menlo Park, California, U.S.
Hizmet Verilen Bölge Amerika Birleşik Devletleri (2004 – günümüz) / Bloke eden ülkeler hariç dünya (2005 – günümüz)
Kilit Kişiler Mark Zuckerberg (Chairman and CEO) / Sheryl Sandberg (COO) / David Wehner (CFO) / Mike Schroepfer (CTO)
Ürünler Messenger, Watch, Portal
Gelir 55,838 Milyar ABD Doları (2018)
Faaliyet Gelirleri 24,913 Milyar ABD Doları (2018)
Net Gelir 22,111 Milyar ABD Doları (2018)
Toplam Varlık 97,334 Milyar ABD Doları (2018)
Net Değer 84,127 Milyar ABD Doları (2018)
Çalışan Sayısı 39.651 (30 Haziran 2019)
Bağlı Kuruluşlar WhatsApp / Oculus / Calibra

Facebook, Inc.; Menlo Park, California merkezli bir Amerikan çevrim içi sosyal medya ve sosyal ağ hizmeti şirketidir. Mark Zuckerberg, Harvard College öğrencileri ve oda arkadaşları Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz ve Chris Hughes ile birlikte kuruldu. Amazon, Apple ve Google ile birlikte Big Four teknoloji şirketlerinden biri olarak kabul edilir.

Kurucular başlangıçta web sitesinin üyeliğini Harvard öğrencileri ve ardından Columbia, Stanford ve Yale öğrencileri ile sınırladılar. Sonunda üyelik kalan Ivy League okullarına, MIT’ye ve Boston bölgesindeki yükseköğretim kurumlarına, daha sonra çeşitli üniversitelere ve son olarak lise öğrencilerine genişletildi. 2006’dan bu yana en az 13 yaşında olduğunu iddia eden herhangi birinin Facebook’ta kayıtlı bir kullanıcısı olmasına izin verildi ancak bu yerel yasalara bağlı olarak değişebilir. Bu isim genellikle Amerikan üniversite öğrencilerine verilen yüz kitabı rehberlerinden geliyor. Facebook ilk halka arzını (halka arz) Şubat 2012’de gerçekleştirdi ve şirkete yeni listelenen halka açık bir şirket için bugüne kadarki en büyük değer olan 104 milyar dolar oldu. Facebook gelirinin çoğunu; ekranda ve kullanıcıların News Feeds’inde görünen reklamlardan elde eder.

Facebook servisine kişisel bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi İnternet bağlantısı olan cihazlardan erişilebilir. Kaydolduktan sonra kullanıcılar kendileriyle ilgili bilgileri açığa çıkaran kişiselleştirilmiş bir profil oluşturabilir. “Arkadaş” olmayı kabul eden diğer kullanıcılarla paylaşılan metin, fotoraf ve multimedya gönderebilirler. Kullanıcılar ayrıca çeşitli gömülü uygulamaları kullanabilir, ortak ilgi grubuna katılabilir ve arkadaşlarının etkinlikleriyle ilgili bildirimler alabilir. Facebook, Aralık 2018’den bu yana aylık 2,3 milyardan fazla aktif kullanıcısı olduğunu iddia etti. Ancak büyük bir sahte hesap sorunuyla karşı karşıya. 2018’in son çeyreğinde ve 2019’un ilk çeyreğinde 3 milyar sahte hesap yakaladı. Pek çok eleştirmen Facebook’un kaç gerçek kullanıcısı olduğunu bilip bilmediğini sorguladı. Facebook, dünyanın en değerli şirketlerinden biridir.

Birçok tartışma dâhil olmak üzere önde gelen medya haberleri alıyor. Bunlar genellikle kullanıcı gizliliğini (Cambridge Analytica veri skandalında olduğu gibi), politik manipülasyonu (2016 ABD seçimlerinde olduğu gibi), bağımlılık ve düşük öz güven gibi psikolojik etkileri ve bazı kullanıcıların sahte haberler, komplolar teorileri ve telif hakkı ihlali dâhil olmak üzere sakıncalı buldukları içeriği içerir. Facebook ayrıca sürekli tartışmalar getiren sayfalarından yanlış bilgi çıkarmaz. Yorumcular; Facebook’un yanlış bilgilerin ve sahte haberlerin yayılmasına yardımcı olduğunu belirtti. Facebook, siyasi reklamları yanlış iddialarda bulunma yasağından muaf tuttu.

Facebook başka ürün ve hizmetler sunmaktadır. WhatsApp, Oculus ve GrokStyle’yi satın aldı ve bağımsız olarak Facebook Messenger, Facebook Watch ve Facebook Portal’ı geliştirdi.

References

  • This work, “Facebook Nedir?”, is a derivative of “Facebook” by Wikiwand, used under CC BY-SA. “Facebook Nedir?” is licensed under CC BY-SA by The FLOSS Information.