Drupal /ˈdruːpəl/; PHP ile yazılmış ve GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan özgür ve açık kaynak bir içerik yönetim yazılım iskeletidir. Drupal, dünya çapındaki tüm web sitelerinin en az %2,3’ü için arka uç bir yazılım iskeleti sunar - kişisel blog’lardan kurumsal, politik ve resmî sitelere kadar sistemler, bilgi yönetimi ve iş birliği için de Drupal’ı kullanır.

Mart 2019’dan itibaren Drupal topluluğu, aktif olarak katkıda bulunan 114.000 kullanıcı da dâhil olmak üzere 1,37 milyondan fazla üyeden oluşuyordu; bu da Drupal fonksiyonunu genişleten ve özelleştiren 42.650’den fazla ücretsiz modül, Drupal’ın görünümünü ve hissini değiştiren 2.750’den fazla ücretsiz tema ve kullanıcıların daha az adımda karmaşık, kullanıma özgü bir Drupal hazırlayabilmelerini sağlayan en az 1.270 ücretsiz dağıtım içeriyordu.

Drupal core olarak bilinen standart Drupal sürümü, içerik yönetim sistemlerinde ortak olan temel özellikleri içerir. Bunlara kullanıcı hesabı kaydı ve bakımı, menü yönetimi, yayınlar, taksonomi, sayfa düzeni özelleştirmesi ve sistem yönetimi dâhildir. Drupal core kurulumu basit bir web sitesi, tek veya çok kullanıcılı bir blog, bir İnternet forumu veya kullanıcı tarafından oluşturulan içerik sağlayan bir topluluk web sitesi olarak hizmet verebilir.

Drupal ayrıca kendisini bir Web uygulaması yazılım iskeleti olarak tanımlar. Dikkat çekici yazılım iskeletleriyle karşılaştırıldığında Drupal, bu tür web yazılım iskeletleri için genel olarak kabul edilen özellik gereksinimlerinin çoğunu karşılamaktadır.

Drupal, geliştiriciler için sofistike bir API sunsa da temel Web sitesi kurulumu ve yazılım iskeletinin yönetimi programlama becerisi gerektirmez.

Drupal; hem PHP çalıştırabilen bir web sunucusunu hem de içerik ve yapılandırmayı depolamak için bir veri tabanını destekleyen herhangi bir bilişim platformunda çalışır.

References

  • This work, “Drupal Nedir?”, is a derivative of “Drupal” by Wikiwand, used under CC BY-SA. “Drupal Nedir?” is licensed under CC BY-SA by The FLOSS Information.