Django (/ˈdʒæŋɡoʊ/ JANG-goh; django olarak stilize edilmiştir); model-template-view (MTV) mimari modelini izleyen bir Python tabanlı özgür ve açık kaynak web yazılım iskeletidir. 501(c)(3) kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Django Software Foundation (DSF) tarafından sağlanmaktadır.

Django’nun birincil amacı; karmaşık, veri tabanı tabanlı web sitelerinin oluşturulmasını kolaylaştırmaktır. Yazılım iskeleti; bileşenlerin yeniden kullanılabilirliği ve “eklenebilirlik”i, daha az kod, düşük bağlantı, hızlı geliştirme ve kendini tekrar etmeme ilkesi üzerinde durur. Python; ayar dosyaları ve veri modelleri için bile kullanılır. Django ayrıca dinamik olarak oluşturulan ve yönetici modelleri aracılığıyla yapılandırılan isteğe bağlı bir yönetim oluşturma, okuma, güncelleme ve silme arabirimi sağlar.

Django kullanan bazı bilinen siteler arasında Public Broadcasting Service, Mozilla, The Washington Times, Disqus, Bitbucket ve Nextdoor bulunmaktadır. Üzerinde kullanıldı ancak daha sonra site Flask üzerine kurulu bir yazılım iskeletine taşındı.

References

  • This work, “Django (Web Yazılım İskeleti) Nedir?”, is a derivative of “Django (web framework)” by Wikiwand, used under CC BY-SA. “Django (Web Yazılım İskeleti) Nedir?” is licensed under CC BY-SA by The FLOSS Information.