Debian GNU/Linux olarak da bilinen Debian (/ˈdɛbiən/); 16 Ağustos 1993 tarihinde Ian Murdock tarafından kurulan ve toplum tarafından desteklenen, Debian Project tarafından geliştirilen özgür ve açık kaynak bir yazılımdan oluşan bir Linux dağıtımıdır. İlk versiyon Debian 0.01 15 Eylül 1993’te, ilk stabil versiyon 1.1 ise 17 Haziran 1996’da yayımlandı. Debian Stable şubesi; kişisel bilgisayarlar ve sunucular için en popüler sürümdür ve diğer birçok dağıtımın temelidir.

Debian, Linux çekirdeğini taban alan en eski işletim sistemlerinden biridir. Proje; İnternet üzerinden Debian Project Leader ve üç temel belgenin rehberlik ettiği bir gönüllü ekip tarafından koordine edilmektedir: Debian Sosyal Sözleşmesi, Debian Anayasası ve Debian Özgür Yazılım Rehberi. Yeni dağıtımlar sürekli olarak güncellenir ve bir sonraki aday zamana bağlı bir dondurmadan sonra yayımlanır.

Kurulduğu günden bu yana Debian; GNU Projesi ilkelerine göre açıkça geliştirildi ve dağıtıldı. Bu nedenle Özgür Yazılım Vakfı projeye Kasım 1994’ten Kasım 1995’e kadar sponsor oldu. Sponsorluk sona erdiğinde Debian Project Kamu Yararına olan kâr amacı gütmeyen kuruluş Yazılımını finansal olarak kalkınmayı desteklemeye devam etmek üzere oluşturdu.

References

  • This work, “Debian Nedir?”, is a derivative of “Debian” by Wikiwand, used under CC BY-SA. “Debian Nedir?” is licensed under CC BY-SA by The FLOSS Information.