Budgie; GTK+ (> 3.x) gibi GNOME teknolojilerini kullanan bir masaüstü ortamıdır ve Solus projesi ile birlikte Arch Linux, Manjaro Linux ve Ubuntu Budgie gibi birçok topluluğun katkıları tarafından geliştirilmiştir. Budgie’nin tasarımı sadeliği ve zarafeti vurgular.

Uygulamalar

Budgie masaüstü, alternatif bir masaüstü deneyimi sunmak için temel teknolojileri kullanan GNOME yığınıyla sıkı bir şekilde bütünleşir. Budgie uygulamaları genel olarak GNOME uygulamalarına benzer GTK ve başlık çubuklarını kullanır. Budgie; kullanıcı çalışırken, kategorileri ve uygulamaları kullanıldığında menülerin üst kısmına doğru hareket ettirirken otomatik olarak Sık Kullanılanlar listesini etkili bir şekilde oluşturur.

Tarihçe

Budgie başlangıçta Evolve OS Linux dağıtımı için varsayılan masaüstü ortamı olarak geliştirildi. Evolve OS adını Solus olarak değiştirdikten sonra Budgie’nin gelişimi hızlandı.

Budgie’nin ilk versiyonları yavaştı ve çökmelere yatkındı. Hız ve güvenilirlik zamanla gelişti.

Budgie v1, 18 Şubat 2014’te ve v10’da 27 Aralık 2015’te yayımlandı. Bu tarihten bu yana 10.5 olan sürüm düzeni değişti.

Benimseme

Arch

Budgie Desktop; Arch Linux’un Community deposunda bulunur ve Arch User Repository’de budgie-desktop-git olarak dağıtılır.

Debian

Budgie Desktop, Debian 9’dan bu yana Stable şubesindeki Debian’ın ana depolarında bulunmaktadır.

GeckoLinux

OpenSUSE tabanlı bir dağıtım olan GeckoLinux, GeckoLinux Budgie’yi sağlar.

Manjaro

Kasım 2015’te Manjaro Community; 14.06.2015 tarihinde Manjaro Budgie 15.11’in mevcut olduğunu, Manjaro Budgie 16.06.1’in uygun olduğunu duyurdu.

Solus

Solus’un birincil masaüstü ortamı Budgie’dir.

SparkyLinux

Budgie Desktop, şu anki SparkyLinux deposunda bulunmaktadır.

Ubuntu Budgie

Ubuntu Budgie dağıtımının ilk versiyonu 17.04, resmî bir Ubuntu çeşididir. Ubuntu Budgie 17.04, orijinal Ubuntu 17.04 dağıtımından yalnızca Budgie’nin varsayılan masaüstü arayüzü olduğu durumlarda farklıdır. Haziran 2017 itibariyle Ubuntu Budgie en popüler Ubuntu türevleri arasındaydı.

Void

Budgie Desktop, Void Linux’un şu anki deposunda (Ocak 2018) mevcuttur.

Ayrıca Bakınız

References