Bootstrap

Orijinal Yazar(lar) Mark Otto, Jacob Thornton
Geliştirici(ler) Bootstrap Core Team
lk Sürüm 19 Ağustos 2011
Stabil Sürüm 4.3.1 / 13 Şubat 2019
Depo Bootstrap Repository
Yazılmış HTML, CSS, Less (v3), Sass (v4) ve JavaScript
Lisans MIT Lisansı (3.1.0 Öncesi Apache Lisansı 2.0)
Web Sitesi getbootstrap.com

Bootstrap; duyarlı, mobil aygıtları önceleyen ön yüz web geliştirmeye yönelik özgür ve açık kaynak bir CSS yazılım iskeletidir. Tipografi, formlar, butonlar, gezinme ve diğer arayüz bileşenleri için CSS ve (isteğe bağlı olarak) JavaScript tabanlı tasarım şablonları içerir.

Bootstrap GitHub’da 131.000’den fazla yıldız, sadece freeCodeCamp (neredeyse 300.000 yıldız) arkasında ve marjinal olarak Vue.js çerçevesinin arkasında kalan üçüncü yıldızlı projedir. Alexa Rank’a göre Bootstrap getbootstrap.com ABD’de ilk 2000’de vuejs.org ABD’de ilk 7000’de.

Tarihçe

Aslen Twitter Blueprint adlı Bootstrap; Mark Otto ve Jacob Thornton tarafından dâhilî araçlar arasında tutarlılığı teşvik etmek için bir yazılım iskeleti olarak geliştirildi. Bootstrap’dan önce arayüz geliştirme için tutarsızlıklar ve yüksek bakım yükü sağlayan çeşitli kütüphaneler kullanıldı. Geliştirici Mark Otto’ya göre:

Süper küçük bir geliştirici grubu ile birlikte yeni bir iç araç tasarlamak ve inşa etmek için bir araya geldik ve daha fazlasını yapmak için bir fırsat gördük. Bu süreçte kendimizi başka bir iç araçtan çok daha önemli bir şey inşa ettiğimizi gördük. Aylar sonra ortak tasarım modellerini ve şirket içindeki varlıkları belgelemek ve paylaşmak için Bootstrap’ın erken bir sürümüyle sonuçlandık.

Küçük bir grup tarafından birkaç ay süren geliştirmelerden sonra Twitter’deki birçok geliştirici, Twitter geliştirme ekibi için hackathon tarzı bir hafta olan Hack Week’in bir parçası olarak projeye katkıda bulunmaya başladı. Twitter Blueprint’ten Bootstrap olarak yeniden adlandırıldı ve 19 Ağustos 2011’de açık kaynak bir proje olarak yayımlandı. Mark Otto, Jacob Thornton ve küçük bir çekirdek geliştiriciler grubunun yanı sıra büyük bir katılımcı topluluğu tarafından sürdürülmeye devam edilmiştir.

31 Ocak 2012’de Glyphicons; birkaç yeni bileşen ve mevcut bileşenlerin çoğunda yapılan değişiklikler için yerleşik destek ekleyen Bootstrap 2 yayımlandı. Bu sürüm duyarlı web tasarımını desteklemektedir. Bu, kullanılan sayfaların özelliklerini (masaüstü, tablet, cep telefonu) dikkate alarak web sayfalarının düzenini dinamik olarak ayarlar.

Bir sonraki majör versiyon olan Bootstrap 3, 19 Ağustos 2013’te yayımlandı. Düz tasarımı ve mobil aygıtları önceleyeni kullanmak için bileşenleri yeniden tasarladı.

Bootstrap 4

Mark Otto, 29 Ekim 2014 tarihinde Bootstrap 4’ü duyurdu. Bootstrap 4’ün ilk alfa sürümü 19 Ağustos 2015’te yayımlandı. İlk beta sürümü 10 Ağustos 2017’de yayımlandı. Bootstrap 4’teki çalışma zamanını boşaltmak için 6 Eylül 2016’da Bootstrap 3’teki askıya alınmış işi işaretleyin. Bootstrap 4 18 Ocak 2018’de tamamlandı.

Önemli değişiklikler şunlardır:

 • Kodun majör yeniden yazımı
 • Less’in Sass ile değiştirilmesi
 • Elemana özgü bir CSS koleksiyonu olan Reboot‘un eklenmesi, Normalize‘yi taban alan tek bir dosyada değişiklik
 • IE8, IE9 ve iOS 6 için destek bırakma
 • CSS Flexible Box desteği
 • Gezinme kişiselleştirme seçenekleri ekleme
 • Duyarlı boşluk ve boyutlandırma yardımcı programları ekleme
 • CSS’deki piksel biriminden root ems’e geçiş
 • Genel yazı tipi boyutunu 14 pikselden 16 piksele çıkarmak
 • panel, thumbnail, pager ve well bileşenlerini bırakma
 • Glyphicons ikonu yazı tipini bırakma
 • Çok sayıda yardımcı sınıf
 • Geliştirilmiş form stili, butonlar, açılır menüler, medya nesneleri ve görüntü sınıfları

Bootstrap 4; Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera ve Safari’nin en yeni versiyonlarını destekler (Windows hariç). Ayrıca IE9’a ve en son Firefox Extended Support Release (ESR)’ye de destek veriyor.

Bootstrap 5

Bootstrap 5, yazılım iskeletinin yaklaşmakta olan majör sürümüdür. Büyük değişiklikler şunlardır:

 • JQuery kütüphanesinden yerel JavaScript’e geçin.
 • IE10 destek bırakılıyor.
 • Test altyapısını QUnit’ten Jasmine’ye taşıma

Özellikler

Bootstrap, bilgilendirici web sayfalarının (web uygulamalarının aksine) geliştirilmesini basitleştirmeye odaklanan bir web yazılım iskeletidir. Bir web projesine eklemenin temel amacı; Bootstrap’ın renk, boyut, yazı tipi ve yerleşim seçeneklerini bu projeye uygulamaktır. Bu nedenle birincil faktör, sorumlu geliştiricilerin bu seçimleri kendi tercihlerine göre bulup bulmamasıdır. Bir projeye eklendikten sonra Bootstrap, tüm HTML elemanları için temel stil tanımları sağlar. Sonuç; web tarayıcılarında düzyazı, tablolar ve form elemanları için tek biçimli bir görünümdür. Ek olarak geliştiriciler, içeriklerinin görünümünü daha da kişiselleştirmek için Bootstrapta tanımlanan CSS sınıflarından yararlanabilir. Örneğin; Bootstrap açık ve koyu renkli tablolar, sayfa başlıkları, daha belirgin tanıtım kutuları ve vurgulanan metinler için hazırlanmıştır.

Bootstrap’ın en belirgin bileşenleri, tüm web sayfasını etkilediği için yerleşim bileşenleridir. Temel düzen bileşenine sayfadaki diğer tüm elemanlar yerleştirildiği için “Container” adı verilir. Geliştiriciler sabit genişlikte bir kap ile sıvı genişliğinde bir kap arasında seçim yapabilir. İkincisi, her zaman web sayfasının genişliğini doldururken birincisi, sayfayı gösteren ekranın boyutuna bağlı olarak önceden tanımlanmış dört sabit genişlikten birini kullanır:

 • 576 pikselden daha küçük
 • 576-768 piksel
 • 768-992 piksel
 • 992-1200 piksel
 • 1200 pikselden büyük

Bir konteyner yerleştirildiğinde diğer Bootstrap düzeni bileşenleri; satırları ve sütunları tanımlayarak bir CSS ızgara düzeni uygular.

Önceden derlenmiş bir Bootstrap versiyonu; bir CSS dosyası ve herhangi bir projeye kolayca eklenebilen üç JavaScript dosyası biçiminde bulunur. Öte yandan Bootstrap’ın ham formu; geliştiricilerin daha fazla kişiselleştirme ve boyut optimizasyonları gerçekleştirmelerini sağlar. Bu ham form modülerdir yani geliştirici gereksiz bileşenleri kaldırabilir, bir tema uygulayabilir ve derlenmemiş Sass dosyalarını değiştirebilir.

Ayrıca Bakınız

Free and open-source software portal

References