Bağış yazılımı; kullanıcıya tamamen operasyonel sınırsız yazılım sağlayan ve programlayıcıya veya üçüncü taraf lehtarına (genellikle kâr amacı gütmeyen) isteğe bağlı bir bağış ödenmesini talep eden bir lisanslama modelidir. Bağış miktarı yazar tarafından da belirtilebilir veya yazılımın değerine ilişkin bireysel algılarına dayanarak kullanıcının takdirine bırakılabilir. Bağış yazılımı, ödemenin isteğe bağlı olduğu durumlarda tamamen işler hâle geldiği (yani sakat yazılım / Bedava Seçkin) olmadığından bir tür ücretsiz yazılımdır.

Tarihçe

Bağış yazılımının bir örneği, programcısı oyunu ücretsiz olarak dağıtan ancak oyun için kaynak kodunu teşvik eden bir bağış isteyen 1987 Atari ST video oyunu Ballerburg’dur. Red Ryder; 1980’lerde Apple Macintosh için oluşturulmuş ve gelişimi finanse etmek için bağışlar kullanan bir uçbirim öykünücüsü yazılımıydı.

Ayrıca Bakınız

References

  • This work, “Bağış Yazılımı”, is a derivative of “Donationware” by Wikiwand, used under CC BY-SA. “Bağış Yazılımı” is licensed under CC BY-SA by The FLOSS Information.