Android; esas olarak akıllı telefonlar ve tabletler gibi dokunmatik ekranlı mobil cihazlar için tasarlanan Linux çekirdeğinin ve diğer açık kaynak yazılımın değiştirilmiş bir sürümüne dayanan bir mobil işletim sistemidir. Android; ana katılımcı ve ticari pazarlamacının Google olmasıyla birlikte Open Handset Alliance olarak bilinen geliştiricilerin bir konsorsiyumu tarafından geliştirilmiştir.

Başlangıçta Google’nin 2005’te satın aldığı Android Inc. tarafından geliştirilen Android, Eylül 2008’de piyasaya sürülen ilk ticari Android aygıtı ile 2007’de yayımlandı. Mevcut kararlı sürüm 3 Eylül 2019’da piyasaya sürülen Android 10’dur. Çekirdek Android kaynak kodu, öncelikle Apache Lisansı altında lisanslanan Android Open Source Project (AOSP) olarak bilinir. Bu; her biri özel bir kullanıcı arayüzüne sahip oyun konsolları, dijital kameralar, PC’ler ve diğerleri gibi bir dizi başka elektronik üzerinde Android varyantlarının geliştirilmesine olanak sağlamıştır. Bazı iyi bilinen türevler; her ikisi de Google tarafından geliştirilen, televizyonlar için Android TV ve giyilebilir cihazlar için Wear OS içerir.

Android’in kaynak kodu, özellikle de söz konusu cihazlara önceden yüklenmiş olarak gelen Google Mobile Services (GMS) adı verilen sahipli bir yazılım grubuyla ilişkilendirilen Google ile ilişkili olan farklı ekosistemlerin temeli olarak kullanılmıştır. Buna Gmail, Google Play’in dijital dağıtım platformu ve ilişkili Google Play Services geliştirme platformu gibi temel uygulamalar ve genellikle Google Chrome web tarayıcısı gibi uygulamalar dâhildir. Bu uygulamalar, Google tarafından empoze edilen standartlara göre sertifikalandırılmış Android aygıt üreticileri tarafından lisanslanmıştır. Diğer rakip Android ekosistemleri arasında Amazon.com’un Fire OS’si veya LineageOS yer alıyor. Yazılım dağıtımı genellikle Google Play Store veya Samsung Galaxy Store gibi sahipli uygulama mağazaları veya APK formatında yazılım paketlerini kullanan Aptoide veya F-Droid gibi açık kaynak platformlar aracılığıyla sunulur.

Android; 2011’den beri akıllı telefonlarda ve 2013’ten beri tabletlerde dünya çapında en çok satan işletim sistemi olmuştur. Mayıs 2017 itibarıyla herhangi bir işletim sisteminin en büyük kurulu sistemi olan iki milyardan fazla aylık aktif kullanıcısına ve Aralık 2018’den itibaren Google Play Store’de 2,6 milyondan fazla uygulamaya sahiptir.

References